Serca mniej bolą po wyjściu ze szpitala w Wejherowie. Rośnie liczba zabiegów - otoWejherowo.pl
21/05/2024
reklama
Aktualności

Serca mniej bolą po wyjściu ze szpitala w Wejherowie. Rośnie liczba zabiegów

Serca mniej bolą po wyjściu ze szpitala w Wejherowie. Rośnie liczba zabiegów

Oddział kardiochirurgii szpitala w Wejherowie chwali się wykonaniem już 200-setnego zabiegu małoinwazyjnego w leczeniu chorób zastawkowych serca.

reklama

W 2023 roku oddział kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wykonał 143 operacje małoinwazyjne w chorobach zastawek serca – to ponad 4,5- krotny wzrost w stosunku do roku 2022. Już wiadomo, że w 2024 roku ta liczba przekroczy 200 takich operacji.

W minionym tygodniu od początku działalności Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w nowej lokalizacji wykonano 200-setny taki zabieg.

– W izolowanych zabiegach zastawkowych praktycznie zrezygnowaliśmy już z dużego ciecia nazywanego sternotomią pośrodkową, polegającą na przecięciu kości mostka wzdłuż, z koniecznością późniejszego zespolenia kostnego szwami stalowymi – mówi dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

– Obecnie prawie wszystkie tego typu zabiegi wykonujemy przez kilkucentymetrowe cięcia w przestrzeniach międzyżebrowych, bez naruszania struktur kostnych, co ma istotne znaczenie w szybkości gojenia rany, a tym samym skraca pobyt chorego w szpitalu.

Mniej inwazyjne metody to mniej bólu dla pacjenta

– Co ważne, metody dostępów małoinwazyjnych jakie stosujemy, nie wymagają w wielu przypadkach stosowania metalowych rozwieraczy międzyżebrowych, rana operacyjna wspierana jest jedynie miękkim ekspanderem, co redukuje znacznie ból pooperacyjny – dodaje dr n. med. Łukasz Jaworski, z-ca ordynatora oddziału.

Jak podkreśla dr Krzysztof Jarmoszewicz: w operacjach niedomykalności zastawki mitralnej czy trójdzielnej, wykonywanych przez małe cięcia praktycznie zaprzestaliśmy wszczepiania protez zastawkowych, doświadczenie zespołu pozwala w zdecydowanej większości przypadków zastosować techniki naprawcze, dzięki czemu chory zachowuje własną zastawkę.

W planach Oddziału Kardiochirurgii jest dalsze zwiększanie ilości operacji z małych dostępów oraz wdrożenie operacji endoskopowych przy użyciu trójwymiarowego obrazowania oraz zastosowania specjalnych bezszwowych zastawek osierdziowych dedykowanych do tego typu zabiegów. Pozwoli jeszcze bardziej zredukować ranę operacyjną do praktycznie kosmetycznego cięcia.

Fot. Szpital Specjalistyczny w Wejherowie

ZOBACZ TAKŻE: Szpital w Wejherowie z dodatkowymi pieniędzmi