Czytają głównie kobiety, panowie zostają w tyle - otoWejherowo.pl
06/05/2024
reklama
Aktualności Kultura

Czytają głównie kobiety, panowie zostają w tyle

Czytają głównie kobiety, panowie zostają w tyle

Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy w Rumi podsumowała 2023 rok pod względem najpopularniejszych tytułów książek dla dorosłych i dzieci. Czytelnicy najchętniej sięgali m.in. po serię „Siedem Sióstr” Lucindy Riley.

Początek nowego roku to dobry czas na wszelkie postanowienia i podsumowania. Swoją działalność podsumowała też Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy w Rumi. W 2023 roku bibliotekę odwiedziło 11807 czytelników, co oznacza, że było ich aż o 1268 więcej niż w całym 2022 roku.

– Możemy się też pochwalić tym, że 2 stycznia br. padł rekord popularności naszej biblioteki, ponieważ tylko tego dnia odwiedziło nas 450 czytelników – mówi Weronika Tutakowska z Działu Promocji Stacji Kultura Biblioteki Głównej w Rumi. – Większość czytelników stanowią dorośli, głównie kobiety. Pokrywa się to z ogólnopolskimi statystykami, które mówią, że w Polsce tylko trochę ponad 30 proc. mężczyzn przeczytało jedną książkę w roku. To jest bardzo widoczne w naszej bibliotece. Panie najczęściej wypożyczają książki z gatunku kryminał, a także literaturę obyczajową. Mężczyźni natomiast wypożyczają reportaże, kryminały, ale też thrillery są w ich spektrum zainteresowań.

Książkami, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród dorosłych była seria „Siedem Sióstr” irlandzkiej pisarki Lucindy Riley. To opowieść o adoptowanych siostrach oraz o podróżach, jakie odbywają w poszukiwaniu swoich korzeni, a także o ich pełnym tajemnic przybranym ojcu, Pa Salcie. Czytelnicy z chęcią sięgali po każdą z części cyklu: „Siedem sióstr”, „Siostra burzy”, „Siostra cienia”, „Siostra perły”, „Siostra księżyca”, „Siostra słońca”, „Zaginiona siostra” i „ Atlas. Historia Pa Salta”.

Na drugim miejscu znalazły się “Chłopki: opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak. Książka przedstawia odbiorcy pracujące w pocie czoła gospodynie wiejskie, mamki, folwarczne wyrobnice, a także dziewczyny zatrudniające się w bogatszych gospodarstwach. Ich największymi marzeniami były łóżka, wygodne buty czy edukacja. Każdej też zależało na posagu i dobrym wyjściu za mąż. Czytelnik zobaczy też, jak ogromnych wysiłków musiały dokonywać, by zapewnić wyżywienie całej swojej rodzinie.

Trzecią najchętniej sięganą pozycją była książka “Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej. To chwytająca za serce opowieść o harcie ducha i wewnętrznej sile, która pozwala pokonać każdą przeciwność losu.- Odwiedzają nas także dzieci i młodzież, którzy sięgają po książki o popkulturze, komiksy i publikacje o superbohaterach – opowiada Weronika Tutakowska. – Oprócz naszej biblioteki głównej w Stacji Kultura oraz filii w Janowie i Zagórzu, najmłodsi najczęściej przychodzą do naszej nowej filii w Bibliotece Kaszubskiej, ponieważ ta placówka jest bardziej do nich skierowana. Mamy tam m.in. konsolę do gier, która wpływa na jej popularność.

reklama

Wśród młodszych czytelników największą sympatię zyskały: “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” – Justyny Bednarek. Drugie miejsce najęła seria “Rok w lesie” Emilii Dziubak i Katarzyny Piętki, a trzecie seria “Staś Pętelka” Barbary Supeł.

Przeczytaj też o najczęściej wypożyczanych grach planszowych w rumskiej bibliotece:
https://otowejherowo.pl/07/01/2024/biblioteka-wzbogacila-swoje-zbiory-gier/

Zdjęcie: Facebook / Stacja Kultura – Biblioteka Rumia