Wizyta japońskiej młodzieży [Zdjęcia] - otoWejherowo.pl
17/05/2024
reklama
Aktualności

Wizyta japońskiej młodzieży [Zdjęcia]

Wizyta japońskiej młodzieży [Zdjęcia]

Grupa japońskich licealistów i licealistek z Tsurugi wraz dyrektorem Muzeum w Tsurudze, odwiedziła wejherowski ratusz. Wizyta gości z Kraju Kwitnącej Wiśni odbyła się w 100. rocznicę  powstania Wejherowskiego Zakładu Wychowawczego Dzieci Syberyjskich, którego podopiecznymi były dzieci uratowane przez japoński rząd. Podczas spotkania przedstawiono też bogatą historii miasta oraz podkreślenia więzi między Polską a Japonią.

Niecodziennych gości z Kraju Kwitnącej Wiśni w imieniu prezydenta Wejherowa przywitał w ratuszowej sali obrad – sekretarz miasta dr Bogusław Suwara. Opowiedział on japońskiej młodzieży z Tsurugi oraz dyrektorowi Muzeum w Tsurudze Akinoriemu Nishikawie o historii Wejherowa, a także o postaci Jakuba Wejhera – założyciela miasta. Tłumaczeniem przebiegu spotkania zajmował się Andrzej Pindor, umożliwiając płynną wymianę informacji między obiema stronami. Podkreślając dynamikę rozwoju Wejherowa w kontekście polskiej demokracji i przystąpienia do Unii Europejskiej, Bogusław Suwara zaznaczył, że miasto staje się świadkiem intensywnego rozwoju, co widać na każdym kroku.

reklama

Sekretarz miasta, jako dowód przyjaźni, przekazał japońskim gościom pamiątkowe gadżety oraz materiały promocyjne przedstawiające Wejherowo. Zachęcił także do odwiedzenia historycznych sal ratusza, w których zapoznać się można z historią miasta. Zaproponował również zwiedzenie Filharmonii Kaszubskiej, Parku Miejskiego i Kalwarii Wejherowskiej.    

Wizyta japońskich gości w Wejherowie nabrała wyjątkowego znaczenia z uwagi na cel, który ich do niego przywiódł – odwiedzenie Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego. Miejsce to pielęgnuje pamięć o około 300 polskich dzieciach uratowanych z Syberii przez japoński rząd i Japoński Czerwony Krzyż. Dzieci te dzięki pomocy Japonii powróciły do Polski i znalazły schronienie w utworzonym sto lat temu – w 1923 r. Wejherowskim Zakładzie Wychowawczym Dzieci Syberyjskich. Jedna z ulic Wejherowo nosi także nazwę Dzieci Syberyjskich, a połączenie historii i solidarności pozostawiło trwały ślad w relacjach między dwoma narodami.

Japońskiej młodzieży szczególnie spodobały się makiety i eksponaty historyczne zgromadzone w salach ratusza. Uwagę przyciągnęła przede wszystkim interaktywna rekonstrukcja przemowy Teodora Bolduana, burmistrza z przeszłości, którą uczestnicy nagrywali na swoich smartfonach.

Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Wejherowie