W Gminie Choczewo dyskutują o przyszłej elektrowni jądrowej - otoWejherowo.pl
05/05/2024
reklama
Aktualności

W Gminie Choczewo dyskutują o przyszłej elektrowni jądrowej

W Gminie Choczewo dyskutują o przyszłej elektrowni jądrowej

Na terenie pobliskiej Gminy Choczewo trwają spotkania informacyjne przedstawicieli spółki „Polskiej Elektrowni Jądrowej” z lokalną społecznością. Jednym z omawianych tematów jest liczący 19.000 stron (!) raport środowiskowy dotyczący preferowanej lokalizacji przyszłej elektrowni jądrowej (3 reaktory tzw. III generacji) o mocy elektrycznej do 3750 MW. Jak dotychczas odbyły się już trzy takie spotkania (w Słajszewie, Sasinie i Jackowie). Ostanie będzie miało miejsce w piątek, 08.04.br w Kopalinie.

Podczas przebiegających niekiedy w bardzo burzliwej atmosferze spotkań, pracownicy PEJ musieli zmierzyć się z ogromną dezaprobatą, krytyką i ogniem pytań ze strony mieszkańców okolicznych miejscowości. Zdecydowana ich większość wyrażała swój sprzeciw odnośnie budowy „atomówki” na terenach objętych programem ochrony przyrody „Natura 2000″. Domagali się też przeprowadzenia gminnego referendum w tej sprawie. Mieszkańcy są również poważnie zaniepokojeni bliską odległością przyszłej inwestycji od okolicznych miejscowości, np. do Sasina – 2 km, Słajszewa – 1,7 km, Biebrowa – 1 km, Jackowa – 1,2 km i Kopalina – 2 km.

reklama

Jak wiadomo, w dniu 29 marca spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska „raport środowiskowy”, dotyczący przyszłej elektrowni jądrowej w preferowanej lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. Podstawowym celem tej dokumentacji jest dostarczenie informacji, w jaki sposób to przedsięwzięcie będzie oddziaływało na środowisko. Ale też na wszystkie komponenty tego środowiska, m.in. na całe otoczenie społeczno-gospodarcze, ponieważ człowiek też jest elementem szeroko pojętego środowiska.

Raport oddziaływania na środowisko składa się z kilku tomów. Jego stworzenie poprzedziły kilkuletnie badania środowiskowe na obszarach dwóch wariantów lokalizacyjnych elektrowni, tj. „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo oraz „Żarnowiec” na terenie gmin Krokowa i Gniewino. Mieszkańców interesowały też inne kwestie związane z budową elektrowni. Mianowice infrastruktura towarzysząca. Przedstawiciele PEJ zaprezentowali na slajdach  plany dotyczące linii kolejowych i dróg dojazdowych, jak również usytuowanie i wizualizację przyszłej elektrowni jądrowej.

Podczas spotkań z pracownikami PEJ omawiane też były tzw. inwestycje związane z infrastrukturą towarzyszącą budowie przyszłej elektrowni jądrowej. Zakłada ona m.in. budowę nowych dróg, łączących przyszłą „Obwodnicę Kaszubską” z terenem budowy, reaktywację linii kolejowej z Wejherowa do Choczewa i dalej do Garczegorza, a w przypadku niemożności jej przeprowadzenia budowę nowej linii kolejowej ze Steknicy, przez Szczenurze, Sarbsk, Sasino i Osetnik (Stilo). Przyszłe inwestycje kolejowe, w tym m.in. odcinek Lębork – Łeba mają być w pełni zelektryfikowane.

Zakłada się, że pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1000-1600 MW ma zostać uruchomiony w 2033 roku.