Coraz więcej publikacji trafia do wejherowskiego szpitala. Książki posłużą m.in. wolontariuszom wspierającym personel medyczny. Warto nie tylko przekazywać literaturę, ale i pomyśleć o przygodzie wolontariusza?
„Książki, książki, książki… Dużo książek dzięki naszym wolontariuszom już trafiło do naszych pacjentów w szpitalu w Wejherowie…. I dlatego działamy dalej, by książek było jeszcze więcej!” – nie kryją zadowolenia pracownicy Szpitala Specjalistycznego i. F. Ceynowy w Wejherowie.
– W kwietniu zostaną zamontowane półki na większości oddziałów szpitala w Wejherowie: 10 szt. Celem wolontariuszy jest udostępnienie książek dla pacjentów. Na półkach będą leżeć książki, które zostały podarowane przez mieszkańców powiatu wejherowskiego. Każdy z pacjentów będzie mieć do nich dostęp, a wolontariusze będą mogli korzystać z zasobów bibliotecznych, aby poczytać pacjentom, którzy nie są w stanie tego zrobić sami. Obecnie zebraliśmy dużo książek dla dzieci. Teraz skupiamy się na książkach dla dorosłych. Mogą to być także poradniki, książki historyczne, kryminały – wyjaśnia opisuje Małgorzata Majorek, koordynator wolontariatu w Szpitalach Pomorskich.
Warto wspierać tego typu akcje. Dlatego przypominamy, że wolontariuszem w wejherowskim szpitalu może zostać osoba: pełnoletnia; która chce wspierać pacjentów podczas ich hospitalizacji na Oddziałach Szpitala; która chce dołączyć do działań akcyjnych np. zbiórki, uroczystości, święta okolicznościowe, kontakt ze szkołami, przedszkolami itp., oraz która lubi pracować z ludźmi, jest otwarta na nowe doświadczenia i jest kreatywna.
Obecnie w szpitalu w Wejherowie pomaga 15 wolontariuszy.
– Wolontariat dzieli się na: Akcyjny, czyli polegający na organizacji wydarzeń takich jak: Dzień Chorego; Dzień Dziecka; Mikołajki itp. Oprócz typowych okoliczności, wolontariusz może inicjować zbiórki na terenie szkół, firm, itp. na rzecz pacjentów szpitala, oraz Stały, polegający na długoterminowej relacji, ok. 4-12 miesięcy – opisuje pracownica Szpitali.
Jak dodaje, osoba zainteresowana wolontariatem podpisuje umowę wolontariacką z podmiotem medycznym. Udziela się na oddziałach, wspiera zespół medyczny i pomaga przy podstawowych czynnościach pacjentów (karmienie, podawanie wody, rozmowa, czytanie książek, itp.). Wolontariusz uczestniczy w 20 godzinnym szkoleniu prowadzonym przez psychologa, aby poznał strukturę organizacji; nabył umiejętności komunikacji z pacjentem będącym w kryzysie; poznał pozostałych wolontariuszy.
– W przyszłości planujemy rozszerzyć działania wolontaryjne. Chcemy wspierać pacjentów na Oddziale SOR, aby ułatwić im w poruszaniu się po budynku szpitala. Do tego będą wytypowane konkretne osoby po odpowiednich szkoleniach – podaje pani Małgorzata.
Osoby zainteresowane wolontariatem lub wsparciem wolontariatumoga się kontaktować poprzez adres e-mail: mmajorek@szpitalepomorskie.pl .
raz
Fot. Nadesłane