Muzeum Piaśnickie w Wejherowie - otoWejherowo.pl
29/04/2024
reklama
Aktualności

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie

Muzeum Piaśnickie ma zostać otwarte dla publiczności pod koniec 2022 r. Powstaje z myślą o godnym upamiętnieniu ofiar, upowszechnianiu wiedzy o Zbrodni Pomorskiej oraz martyrologii Narodu Polskiego i innych narodów na Kaszubach i Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zostało powołane dnia 16 grudnia 2015 roku Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Dnia 23 grudnia 2015 roku nastąpił zakup przedwojennej willi w Wejherowie (obecna nazwa – Villa Musica). W czasie wojny budynek był siedzibą Gestapo i miejscem zarządzania działaniami związanymi z egzekucjami w Lasach Piaśnickich. Dzięki zakupowi obiektu, nowo powstałe muzeum zyskało swoją docelową, stałą siedzibę. Tymczasowo biura muzeum mieszczą się w Wejherowie przy ul. Św. Jacka 11/2.

reklama

Obecnie trwają przygotowania do opracowania koncepcji osi narracyjnej wystawy stałej w Muzeum Piaśnickim, na podstawie której zostanie przygotowany scenariusz wystawy. Villa Musica przechodzi generalny remont, który możliwi prowadzenie w budynku działalności muzealnej.

Integralną częścią działalności muzeum będzie sfera naukowo-badawcza. Muzeum zainicjowało zagraniczne kwerendy w archiwach, które pozwolą na odkrycie nowych faktów związanych ze zbrodnią piaśnicką.

Działalność muzeum nawiązywać będzie do roli salonu kulturalnego, jaką willa pełniła przed II wojną światową. Obiekt zbudował w 1926 r. dr Franciszek Panek, znany i ceniony lekarz, pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Wejherowie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W Piaśnicy zamordowane zostały córki dr. Panka – nauczycielki Stanisława i Kazimiera Pankówny.