Takiej publikacji jeszcze w Polsce nie było - otoWejherowo.pl
13/07/2024
reklama
Aktualności Kultura

Takiej publikacji jeszcze w Polsce nie było

reklama
Takiej publikacji jeszcze w Polsce nie było

Pierwszy w historii kaszubski słownik dedykowany konkretnej tematyce językowej stworzył Mateusz Klebba – młody mieszkaniec gminy Wejherowo.

Mateusz Klebba (kasz. Klebbów Matis) to urodzony w Wejherowie, zamieszkały obecnie w Łężycach młody autor, bardzo zaangażowany w rozwój kultury kaszubskiej. Jego ostatnia książka, „Łacyńskò-pòlskò-kaszëbsczi słowôrz grzëbiznë” to pierwszy w historii kaszubski słownik dedykowany konkretnej tematyce językowej. Mateusz oprócz bycia autorem publikacji naukowych i popularnonaukowych jest również poetą i tłumaczem.

reklama

Poza książką „Łacyńskò-pòlskò-kaszëbsczi słowôrz grzëbiznë” innymi publikacjami Mateusza w języku kaszubskim są monografia „Pszczoła to dar Boży. Rzecz o pszczelarstwie ludowym na Kaszubach” oraz tomik poezji „Dolëzna jiwru”. Wiersze Mateusza, pisane w języku kaszubskim, są regularnie publikowane w lokalnych czasopismach. Mateusz jest także autorem tłumaczeń z języka kaszubskiego na polski (legendy Józefa Ceynowy) oraz z polskiego na kaszubski („Złoté snienié” Lecha Bądkowskiego).

– Jeśli chodzi o moją działalność na niwie kaszubskiej, to nie uważam, żeby było to coś nadzwyczajnego. Jestem Kaszubą, tutaj się urodziłem, wychowałem. Uważam, że jestem winny poprzednim pokoleniom mój czas i zaangażowanie, żeby to dzieciństwo mogło przetrwać dla tych, którzy będą po nas – mówi Mateusz Klebba, zapytany o swój zapał do tworzenia w języku kaszubskim.

Na co dzień Mateusz studiuje prawo w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, pracuje w kancelarii adwokackiej oraz jest działaczem społecznym. Podczas swojej działalności kulturowej i naukowej został wielokrotnie wyróżniony nagrodami i stypendiami, np. Nagrodą Gminy Wójta Wejherowo czy Stypendium im. Izabeli Trojanowskiej. Niedawno znalazł się w elitarnym gronie 38 studentów nagrodzonych Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla studentów mieszkańców Województwa Pomorskiego.

– Aktualnie nie pracuję nad żadną publikacją – jestem w trakcie opracowywania pracy magisterskiej, która poświęcona jest problematyce zasiedzenia nieruchomości cmentarnych. Jeśli chodzi o działalność publicystyczną, to regularnie publikuje artykuły w „Pomeranii” oraz poezję w „Stegnie”, redaguję także teksty w języku kaszubskim do „Rëmsczi Klëczi”– oznajmił zapytany o najbliższe literackie plany autor.

Wydawcą jego ostatniej publikacji jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, książkę można kupić na miejscu w muzeum oraz w sklepie internetowym czec.pl.