Pokażą, jak walczyć z depresją - otoWejherowo.pl
18/05/2024
reklama
Aktualności

Pokażą, jak walczyć z depresją

Pokażą, jak walczyć z depresją

Przez dwa dni, 22 i 23 lutego w Lęborku i Wejherowie trwać będą Lęborskie Dni Walki z Depresją. Wydarzenie organizuje Centrum Zdrowia Psychicznego lęborskiego szpitala.

Obchody Lęborskich Dni Walki z Depresją odbędą się w sali konferencyjnej budynku Starostwa Powiatowego w Wejherowie przy ul. 3 Maja. Wydarzenie zaplanowano na piątek, 23 lutego, w godzinach od 10 do 13. W programie wydarzenia przewidziano wykłady.

reklama

Pierwszy z nich pt. „Powrót do uśmiechu” wygłosi prof. dr hab. Mariola Bidzan – specjalista w dziedzinie psychologii klinicznej. Następnie Joanna Rogalska – asystent zdrowienia przedstawi prezentację pt. „Rola asystenta zdrowienia w procesie zdrowienia pacjentów”, a na zakończenie Michał Grala – lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie psychiatrii zaprezentuje trzy wykład pt. „Opieka koordynowana nad pacjentem CZP – studium przypadku”. W programie znajdzie się też prezentacja pt.: „Centrum Zdrowia Psychicznego SPS ZOZ w Lęborku w kontekście założeń pilotażu reformy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP)”. Przedstawi ją mgr Agnieszka Kolator, koordynator ds. organizacji pracy w zakresie realizacji procesu opieki ambulatoryjnej CZP.

Pozostała część obchodów Lęborskich Dni Walki z Depresją będzie miała miejsce w Lęborku, gdzie w czwartek, 22 lutego, w sali wykładowej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych odbędzie się spotkanie dla uczniów oraz zaproszonych gości, podczas którego prof. dr hab. Mariola Bidzan poprowadzi wykład pt. „Powrót do uśmiechu”, po którym przewidziana jest dyskusja nt. faktów i mitów nt. depresji na kanwie pytań sformułowanych przez uczniów klas IV.

Przewidziano też dwie prezentacje pt.: „Centrum Zdrowia Psychicznego SPS ZOZ w Lęborku w kontekście założeń pilotażu reformy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP)” oraz „Formy opieki psychologicznej dla pacjentów wieku rozwojowego dostępne w SPS ZOZ w Lęborku”. Obie przedstawi mgr Michał Grzenkowicz – zastępca kierownika CZP ds. ambulatoryjnej opieki psychologiczno-terapeutycznej, terapii zajęciowej i terapii środowiskowej.

Tego samego dnia na godzinie 18.00 będzie można przyjść na wydarzenie otwarte organizowane w Lęborskim Centrum Kultury Fregata. Spotkanie rozpocznie wykład pt. „Normalizacja wiedzy o depresji i psychiatrii”, który wygłosi dr n. med. Piotr Wierzbiński, który omówi istotę depresji. Następnie w programie spotkania przewidziana jest projekcja filmu pt. „Ukryte piękno” z Willem Smithem, w reżyserii Davida Frankela. Film opowiada o odnoszącym sukcesy w branży reklamowej nowojorczyku (w tej roli Will Smith), który przeżywa ogromną osobistą tragedię i całkowicie wycofuje się z życia. Jego koledzy z pracy obmyślają nieoczekiwany plan, który ma na celu zmusić go do stawienia czoła rozpaczy w zaskakujący i niezwykle ludzki sposób.

Po filmie planowany jest panel dyskusyjny z udziałem prof. dr hab. Marioli Bidzan – specjalisty w dziedzinie psychologii klinicznej i dr n. med. Piotra Wierzbińskiego – lekarza specjalisty w dziedzinie psychiatrii. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Natomiast w piątek, 23 lutego, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz innych instytucji w spotkają się w Wieży Ciśnień Muzeum w Lęborku, gdzie Michał Grzenkowicz przedstawi działalność Centrum Zdrowia Psychicznego SPS ZOZ w Lęborku jako realizatora pilotażu reformy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Następnie dr n. med. Piotr Wierzbiński poprowadzi wykłady pt.: „Zapobieganie dyskryminacji” oraz „Aktywizacja społeczna i zawodowa”.

Tego samego dnia w sali konferencyjnej SPS ZOZ w Lęborku również dr n. med. Piotr Wierzbiński przedstawi wykład dla lekarzy pt. „Depresja – różne twarze, różne leki, różni pacjenci”.

Pełny program wydarzenia znajduje się na plakacie.