Sznurem za mundurem - otoWejherowo.pl
15/05/2024
reklama
Aktualności

Sznurem za mundurem

Sznurem za mundurem

Ponad pięćdziesięciu ochotników rozpoczęło dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w Batalionie Dowodzenia Marynarki Wojennej im. Kazimierza Pruszkowskiego w Wejherowie. W całej Polsce w ramach listopadowego wcielenia do mury koszar przekroczyło ponad 8,2 tys. osób.

Coraz więcej osób deklaruje chęć podjęcia wyzwania i przystępuje do szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, które trwa 27 dni i kończy się przysięgą wojskową. Podczas szkolenia kandydaci na żołnierzy uczą się podstawowych umiejętności wojskowych, w tym musztry, taktyki, terenoznawstwa i posługiwania się bronią. Turnusy szkoleniowe odbywają się w jednostkach wojskowych na terenie całej Polski niemal co miesiąc. Ostatni, ósmy z nich rozpoczął się 13 listopada i okazał się rekordowy pod względem liczebności i zainteresowania służbą w Wojsku Polskim. Mundury założyło ponad 8200 kandydatów, a około 30 proc. z nich stanowią kobiety. Pokazuje to wyraźnie, że zainteresowanie służbą w wojsku wzrasta nie tylko wśród mężczyzn, ale także wśród kobiet.

Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Gdyni kandydaci szkolą się w kilku jednostkach, w tym w Batalionie Dowodzenia Marynarki Wojennej im. Kazimierza Pruszkowskiego w Wejherowie.

– W jednostce w Wejherowie szkoli się ponad 50 osób, akurat są to sami mężczyźni – mówi ppor. Katarzyna Szymańska, szef sekcji promocji WCR w Gdyni. – Szkolenie potrwa do soboty, 9 grudnia, kiedy będzie miała miejsce uroczysta przysięga wojskowa złożona przez uczestników.

reklama

Po złożeniu przysięgi wojskowej, żołnierze DZSW mogą kontynuować służbę na trwającym do 11 miesięcy szkoleniu specjalistycznym, które przygotuje ich do pełnienia służby zawodowej. Część z nich już po kilku miesiącach ciężkiej pracy, będzie mogła wnioskować o zmianę formy pełnienia służby z ochotniczej na zawodową. Zainteresowani służbą wojskową, którzy dotąd się nie zgłosili, będą mieli na to szansę w przyszłym roku.

– Na nowy 2024 rok planowane jest dziewięć turnusów, czyli o jeden więcej w porównaniu do obecnego  roku – mówi ppor. Katarzyna Szymańska. – Pierwszy turnus rozpocznie się 15 stycznia i potrwa do 10 lutego. 

Wojsko Polskie zdecydowanie wyróżnia się na rynku pracy. Jest atrakcyjnym pracodawcą, ponieważ daje dużą satysfakcję zarówno pod względem ekonomicznym, jak i pod względem stabilności zatrudnienia. Od pierwszego dnia służby żołnierze DZSW mogą cieszyć się wynagrodzeniem na poziomie żołnierzy zawodowych, które wynosi 4960 zł brutto (osoby do 26. roku życia nie płacą jednak podatku). Ponadto pracodawca ma obowiązek udzielić bezpłatnego urlopu osobie, która idzie na szkolenie.

Zdjęcie: Facebook / #DobrowolnaZSW