Niedzielne czytanie w markecie? Inspektorzy "pocałowali klamkę" - otoWejherowo.pl
05/05/2024
reklama
Aktualności

Niedzielne czytanie w markecie? Inspektorzy “pocałowali klamkę”

Niedzielne czytanie w markecie? Inspektorzy “pocałowali klamkę”

Jeden z wejherowskich marketów próbował ominąć niedzielny zakaz handlu uruchamiając w nim kącik czytelniczy. Nowe terminy otwarcia reklamowano tak szeroko, że inicjatywą zainteresowała się Inspekcja Pracy, której nie udało się jednak nic ustalić.

W ostatnim czasie wejherowianie byli bombardowani reklama jednego z miejscowych marketów. Byli zachęcani do odwiedzania sklepu w niedzielę, a to z powodu otwarcia w nim… kącika czytelniczego…

reklama

Sprawą zainteresowała się Inspekcja Pracy.

– Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku na bieżąco przeprowadza kontrole placówek handlowych w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Należy wskazać, że wynikający z ustawy zakaz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele i święta nie obowiązuje między innymi w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku – wyjaśnia portalowi otowejherowo.pl Paweł Grabowski, p.o. Zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku ds. nadzoru.

Jak dodaje, zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy redakcja przepisu wskazuje, że placówka handlowa powinna stanowić część „zakładu” prowadzącego działalność w jednym z wymienionych zakresów, a nie odwrotnie.

– Powyższy warunek do korzystania z wyłączenia od zakazu nie jest więc spełniony w przypadku prowadzenia działalności w zakresie kultury wewnątrz placówki handlowej – podkreśla inspektor.

Jednak, jak przyznał, “dotychczasowe działania nie wykazały nieprawidłowości w omawianym zakresie w sklepie sieci (…) w Wejherowie”.

– Podczas próby przeprowadzenia czynności kontrolnych w niedzielę ustalono, że placówka handlowa jest zamknięta – poinformował Paweł Grabowski.

Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. nadzoru podkreśla, że w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów w zakresie powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu, inspektorzy pracy stosują środki prawne przewidziane w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. Ponadto, w uzasadnionych przypadkach inspektorzy pracy wymierzają sprawcom naruszeń kary grzywny w drodze mandatu karnego lub kierują wnioski o ukaranie do sądu, przy czym dotychczasowa praktyka wskazuje na znaczne różnice w interpretacji wskazanego wyjątku od zakazu występujące pomiędzy sądami orzekającymi w sprawach o wykroczenia, a organami Państwowej Inspekcji Pracy.

raz

Fot. Redakcja