Warsztaty dla dzieci i seniorów, punkt konsultacyjny ds. uzależnień i przeciwdziałania przemocy i piknik rodzinny – to tylko niektóre z działań, jakie planuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie w ramach projektu „Otwarte oczy na zjawisko przemocy”.
Projekt jest współfinansowany przez Program Osłonowy Ministra Rodziny i Polityki Społecznej i koncentruje się na dwóch kluczowych obszarach: zwalczaniu przemocy w rodzinie oraz edukacji lokalnej społeczności. GOPS w Wejherowie realizację programu rozpoczął w maju, a zamierza zakończyć w grudniu tego roku. W tym czasie prowadzone będą działania, które mają na celu podniesienie świadomości oraz dostarczenie narzędzi profilaktycznych i edukacyjnych.
Poprzez interaktywne i angażujące warsztaty, dzieci otrzymają możliwość zdobycia wiedzy na temat przemocy w rodzinie. Będą miały okazję dowiedzieć się, jak identyfikować takie sytuacje oraz jakie kroki należy podjąć w przypadku ich doświadczenia. To ważne narzędzie, które umożliwi najmłodszym skuteczną reakcję na potencjalne zagrożenia.
Z kolei seniorzy poprzez udział w warsztatach, podzielą się swoimi życiowymi doświadczeniami, wspierając młodsze pokolenia w rozwijaniu zdrowych relacji oraz w umiejętności rozpoznawania przemocy.
Istotnym elementem projektu jest stworzenie punktu konsultacyjnego, który zapewni wsparcie dla osób borykających się z przemocą lub uzależnieniami. Punkt ten ma dostarczyć potrzebnych informacji oraz pomocy, dając ofiarom przemocy narzędzia do wyjścia z trudnych sytuacji.
Projekt zakłada również wyszkolenie przedstawicieli Zespołu Interdyscyplinarnego, którzy odgrywają kluczową rolę w walce z przemocą. Ich wszechstronne przygotowanie pozwoli na skuteczne integrowanie różnych obszarów działania, tworząc kompleksowe podejście do problemu przemocy.
Poprzez te aktywności projekt daje im narzędzia i wiedzę do identyfikowania, rozumienia oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Całkowity koszt projektu to prawie 69 tys. zł złotych, z czego blisko 39 tys. pochodzi z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a 30 tys. zł to pieniądze z budżetu samorządu.
Punkt konsultacyjny ds. uzależnień i przeciwdziałania przemocy dla mieszkańców gminy wiejskiej Wejherowo znajduje się przy ul. Wejherowskiej 24. Z pracownikami punktu można kontaktować się telefonicznie: 58 677 64 58. W punkcie na zmianę dyżurują psycholog, pracownik socjalny, specjalista ds. uzależnień i radca prawny.
Foto: pixabay