Krew potrzebna od zaraz. Możesz uratować życie - otoWejherowo.pl
15/05/2024
reklama
Aktualności

Krew potrzebna od zaraz. Możesz uratować życie

Krew potrzebna od zaraz. Możesz uratować życie

Brakuje krwi grupy 0 Rh-. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje do wszystkich, którzy mają taką grupę o pilne zgłaszanie się do punktów poboru. Wejherowianie mogą oddawać krew przy ul. Weteranów 10.

Obecnie największe zapotrzebowanie dotyczy najbardziej uniwersalnej krwi grupy 0 Rh-, której stan w zasobach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku jest na wyczerpaniu. Jest ona o tyle ważna, że w nagłych sytuacjach, przy braku krwi właściwej grupy lub przy braku informacji o grupie krwi pacjenta (np. po wypadku) Koncentrat Krwinek Czerwonych grupy O Rh-. może być przetoczony każdemu biorcy. Niestety, występuje ona bardzo rzadko i posiada ją zaledwie 6 proc. naszej populacji.

Jak informuje RCKiK zapasy wszystkich grup plusowych są na ten moment wystarczające, dlatego do odwołania krew pełna grupy AB Rh+ oraz B Rh+ nie będzie pobierana. Natomiast dawcy grupy A Rh+ ze względów na duży zapas KKCz proszeni są o przełożenie swojej donacji na inny termin.

Wejherowianie i mieszkańcy powiatu wejherowskiego mogą oddawać krew w Oddziale Terenowym mieszczącym się przy ul. Weteranów 10. Rejestracja dawców odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 11.30 pod nr tel. 58 677 06 08 lub 514 060 927.

Przypomnijmy – krew lub jej składniki mogą oddawać osoby zdrowe od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie zazwyczaj trwa do 10 minut. Na całą wizytę, na którą składa się też wypełnianie ankiety, rejestracja, badania i wywiad lekarski trzeba w sumie poświęcić ok. 40-60 minut. Krwiodawcom przysługują 2 dni wolne od pracy (pod rząd) na podstawie zaświadczenia wydanego przez Centrum Krwiodawstwa. Każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal w postaci dziewięciu tabliczek czekolady. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 56 dni, czyli osiem tygodni. Ponadto można również oddać poszczególne składniki krwi metodą aferezy. Osobie, która chociaż raz oddała krew oraz została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”.

Fot. Redakcja

reklama