Takiej uroczystości jeszcze nie było - otoWejherowo.pl
26/04/2024
reklama
Aktualności Kultura Bez kategorii

Takiej uroczystości jeszcze nie było

Takiej uroczystości jeszcze nie było

Jak upamiętnić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, by wydarzenie to miało nie tylko charakter regionalny – zastanawiano się w Muzeum Piaśnickim w Wejherowie. To nowe święto w kalendarzu polskich świąt, które ustanowiono nieco ponad miesiąc temu.

Spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń zaangażowanych w przygotowanie uroczystości, poświęcone było planom wzajemnej współpracy w związku zaplanowaną na 2 października organizacją i upamiętnieniem 84. rocznicy Zbrodni Pomorskiej. Przypomnijmy – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. To nowe święto w kalendarzu polskich świąt, które zostało uchwalone decyzją Sejmu RP z 13 stycznia. Inicjatorem uchwały było Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Obchody święta ustanowiono na 2 października, czyli dnia kapitulacji Helu – ostatniego bastionu w wojnie obronnej 1939 na Pomorzu.

reklama

W spotkaniu uczestniczyli dr Paweł Warot – dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, Krzysztof Drażba – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, dr Daniel Czerwiński –
naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych oraz naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prokurator Tomasz Jankowski. Obecny był także Piotr Tarnowski – dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Teresa Patsidis – zastępca dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. Wśród zaproszonych byli również dr hab. Grzegorz Berendt – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej oraz Roman Dambek – prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Jak przekazał nam Marcin Węgliński – asystent prasowy z Oddziału IPN w Gdańsku – podczas spotkania dyskutowano o tym, jak to święto powinno wyglądać. Padały różne pomysły i propozycje, w tym te dotyczące przygotowania publikacji, wystaw czy lekcji edukacyjnych. Wszystkim instytucjom zależy na podniesieniu rangi tej uroczystości. Celem na przyszłość jest także zaproszenie do współpracy instytucji spoza Pomorza, tak by to święto miało charakter większy niż tylko regionalny. W planach są też kolejne spotkania.

Podkreślono również, że Instytut Pamięci Narodowej będzie nadal angażować się w upowszechnienie terminu Zbrodnia Pomorska mówiącego o dokonanym przez Niemców od jesieni 1939 r. do wiosny 1940 r. ludobójstwie polskich mieszkańców Pomorza. Jednym z nich była Zbrodnia w Piaśnicy zwana „Pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”. Wedle ustaleń historyków w lasach piaśnickich zamordowano od 12 tys. do 14 tys. osób. W 1939 r. w ok. 400 miejscowościach Pomorza Gdańskiego zamordowano ok. 30 tys. Polaków. Jak informuje IPN, całkowita liczba ofiar jest niemożliwa do ustalenia z powodu zniszczenia przez sprawców dokumentacji oraz wydobycia i spalenia ciał pomordowanych.

Fot. www.ipn.gov.pl, www.wikipedia.org