Dali osiem koncertów we włoskich kurortach - otoWejherowo.pl
18/05/2024
reklama
Aktualności Kultura

Dali osiem koncertów we włoskich kurortach

Dali osiem koncertów we włoskich kurortach

Chór Gaudeamus z gminy Wejherowo wziął udział w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Alta Pusteria, który odbył się w malowniczych włoskich Dolomitach. Chór Gaudeamus wraz z Towarzystwem Śpiewaczym miał zaszczyt być jedynym reprezentantem Polski na tym wielkim wydarzeniu.

Chórzyści z gminy Wejherowo zaproszenie na to wydarzenie otrzymali dzięki chórowi im. Karola Szymanowskiego z Gdańska.

reklama

-Do współpracy i udziału w festiwalu zaprosiliśmy członkinie Chóru Gaudeamus, które występując wspólnie z naszymi chórzystami reprezentowały Polskę – mówi Jerzy Żuchowski, prezes Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego w Gdańsku. – W trzydziestoosobowym zespole, który wyjechał do Włoch było więc sześć chórzystek z Wejherowa. Połączony zespół poprowadził pan Łukasz Kiełpiński, ponieważ nasza dyrygent Maria Krueger–Milej, która jest nauczycielką w szkole muzycznej miała inne zobowiązania zawodowe. 

Festiwal zgromadził aż 89 chórów z różnych zakątków świata, tworząc niepowtarzalną mozaikę muzyczną i kulturową. Wśród uczestników znaleźli się reprezentanci Korei Południowej, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Indonezji, Izraela, Meksyku, Czech, Szwajcarii, Węgier, USA, Polski i oczywiście Włoch. Chór Gaudeamus wraz z Towarzystwem Śpiewaczym miał zaszczyt być jedynym reprezentantem Polski na tym wielkim wydarzeniu.

Podczas festiwalu chór Gaudeamus wziął udział w aż ośmiu koncertach, które odbywały się w malowniczych górskich kurortach, takich jak San Candido, Dobiacco, Dominico, Villabassa, Val Cassies, a nawet na szczycie góry Elmo, która wznosi się na wysokość 2050 metrów. Publiczność była zachwycona występami polskiego chóru. Jednak prawdziwą radość sprawiła im możliwość integracji z chórem z Indonezji. Pomimo różnic wieku, kultury i języka, wspólne śpiewanie i tańce połączyły oba zespoły.

Największym przeżyciem okazała się parada chórów, biorąca udział w kolorowej paradzie chórów z całego świata. Ulice miasta tętniły życiem, gdy rozśpiewane i roztańczone chóry przemaszerowały pośród licznie zebranych turystów i mieszkańców. Każdy chór śpiewał swoje narodowe pieśni, tworząc niezwykłą mozaikę dźwięków i kultur. Na głównym placu miasteczka San Candido wszystkie chóry zaśpiewały razem włoskie pieśni “VaPensiero” i “Signoredellecime”. 

Chór Gaudeamus zaprasza kobiety, które pragną śpiewać, do dołączenia do ich szeregów. Próby odbywają się we wtorki w godzinach 11:00-13:00 w bibliotece w Bolszewie oraz w czwartki w godzinach 18:00-20:00 w Dworku Drzewiarza w Gościcinie.

Zdjęcia.: Jerzy Żuchowski

1 Komentarz

    Chórzystki Gaudeamus we Włoszech

    W dniach 13 do 16 czerwca część Chóru Gaudeamus Gminy Wejherowo została zaproszona do udziału w Miedzynarodowym Festiwalu Alta Pusteria we włoskich Dolomitach przez chór im. Karola Szymanowskiego z Gdańska. Na ten festiwal przyjechało 89 chórów z całego świata. m.in. z Korei Południowej, Chorwa-cji ,Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Indinezji, Izraela,Meksyku,Czech, Szwajca-rii,Węgier , USA, Polski i Włoch. Jako jedyni reprezentowalismy Polskę.
    Organizatorzy przewidzieli dla nas udział w 8 koncertach. koncerty odbywały się w górkich kurortach . San Candido, Dobiacco, Dominico , Villabassa, Val Cassies, na szczycie góry Elmo ( 2050m), na polanie w Parku Narodowym. Publiczność gorąco nas oklaskiwała. Mieliśmy ogromną przyjemność zintegrować się z chórem z Indonezji. Nasze wspólne śpiewanie i tańce sprawiły że staliśmy się jedną wielką rodziną mimo różnicy wieku, odmiennej kultury i języka.
    Najwięcej radości i najpiękniejsze przeżycia dostarczyła nam parada chórów z całe-go świata. ulicami miasta przeszedł barwny korowód rozśpiewany i roztańczony pośród licznie zebranych turystów i mieszkańców.
    Każdy chór podczas parady nieustannie spiewał swoje narodowe pieśni . Niektóre były wspólne Czesi i Meksykanie znają nasze: Szła dzieweczka, płonie ognisko a my Besame Muchio.Na głównym placu miasteczka San Candido zagrała nam , mimo upału, orkiestra w strojach narodowych a wszystkie chóry zaspiewały 2 pie-śni włoskie Va Pensiero i Signore delle cime. Muzyka łączy wiele narodów i two-rzy jeden język- język serca i duszy.
    W ostanim dniu festiwalu zostały rozdane dyplomy. Nasz dyplom odebrał dyry-gent Łukasz Kiełpiński, który często prowadzi nasze próby w Dworku Drzewiarza.
    Jestesmy wdzięczni że dyrygent Łukasz Kiełpiński i członkowie chóru im. Karo-la Szymanowskiego z Gdańska umożliwili nam udział w tej imprezie . Dziękuje-my ,że mogliśmy tam uczestniczyć .
    Nasz udział w tym festiwalu był preludium przed wyjazdem naszego całego chóru Gaudeamus w miesiącu październiku.
    Zapraszamy kobiety które chcą śpiewać aby wstąpiły w nasze szeregi. próby od-bywaja sie we wtorki 11.00-13.00 w bibliotece w Bolszewie i w czwartki 18.00- 20.00 w Dworku Drzewiarza -Gościcino. Dla chcącego nie ma nic trudnego- za-chęcamy.

    Szanowni Państwo,
    to jest prawdziwy tekst wysłany do wiadomości gminy. Wyjazd w całości organizowało Towarzystwo Śpiewacze im. Karola Szymanowskiego z Gdańska Wrzeszcza działające przy Parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Osiem pań z chóru Gaudeamus zostało zaproszonych przez nas do wspólnego wyjazdu i uczestnictwa w tym wspaniałym wydarzeniu i wszystkie wymienione w Państwa artykule wydarzenia odbyły się pod egidą i szyldem Towarzystwa Śpiewaczego im. Karola Szymanowskiego. Widać to nawet na załączonym zdjęciu gdzie nawet stroje organizacyjne były nasze.
    Nasi chórzyści są oburzeni tą dezinformacją i żądamy stanowczo sprostowania i przesłania oryginału na adres prezesa naszego chóru pana Jerzego Żuchowskiego, który był głównym organizatorem. Odebraliśmy to jako manipulację . Reprezentowaliśmy Polskjerzy.zuchowsk@posesja.gda.pl. Oczekujemy pilnie sprostowania.

Komentarze są wyłączone