Ponad cztery miliony złotych przeznaczyły w tym roku władze Rumi na inwestycje w odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej. Z jednej strony to wyraz troski o środowisko naturalne, gdyż produkowana w ten sposób energia nie zanieczyszcza otoczenia, z drugiej szansa na spore oszczędności. W planach są już kolejne tego typu inwestycje.
W bieżącym roku, w ramach transformacji energetycznej oraz projektów oszczędnościowych energii elektrycznej, w rumskich placówkach oświatowych i miejskich jednostkach wprowadzono liczne usprawnienia. W szkołach i przedszkolach wymieniono oświetlenie na energooszczędne żarówki ledowe, co kosztowało 300 tysięcy złotych.
W ośmiu miejskich obiektach rozbudowane zostały mikroinstalacje fotowoltaiczne. Dodatkowo zlikwidowano dwa piece gazowe oraz zamontowano cztery pompy ciepła. Na te inwestycje samorząd przeznaczył ponad 2,2 miliona złotych – z czego przeszło 1,3 miliona to pieniądze pozyskane ze źródeł pozabudżetowych.
Modernizacja objęła także basen MOSiR, gdzie zamontowane zostały powietrzne pompy ciepła, falowniki na silnikach centrali wentylacyjnej, instalacja fotowoltaiczna, a także wykonano nadrzędny system sterowania. Inwestycje te kosztowały ponad 1,7 miliona złotych, a udało się na nie pozyskać przeszło 1,1 miliona.
Z kolei w ratuszu planowany jest montaż magazynu energii oraz powietrznych pomp ciepła. Natomiast siedziba Klubu Integracji Społecznej „Zagórze” ma zostać wyposażona w instalację fotowoltaiczną. Te inwestycje mają kosztować miasto 1,5 miliona złotych, samorząd ubiega się o ponad milionowe dofinansowanie.
Miasto wspiera też mieszkańców, którzy chcą troszczyć się o środowisko jednocześnie dążąc do obniżenia rachunków za prąd czy ogrzewanie. Osoby takie mogą skorzystać z pomocy urzędników w zakresie pozyskania dofinansowań np. na wymianę systemu grzewczego, termomodernizację domu czy montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.
– Już od wielu lat pracujemy w tym zakresie. Zaczęło się od likwidacji kopciuchów, podłączeń do sieci ciepłowniczej i licznych termomodernizacji – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Równolegle postępowała wymiana lamp ulicznych na ledowe. Przeprowadziliśmy audyty i zdobyliśmy pieniądze z różnych dotacji, w tym unijnych. Dzięki temu na kilkudziesięciu prywatnych i gminnych budynkach pojawiały się instalacje fotowoltaiczne, a teraz montujemy w naszych obiektach pompy ciepła. Cały czas pomagamy mieszkańcom w wymianie źródeł ogrzewania na ekologiczne.
Zdjęcia: UM Rumia