To efekt zarybiania, realizowanego co roku przez tutejsze koło Polskiego Związku Wędkarskiego oraz urząd miasta Rumi.
Tegoroczne zarybianie odbyło się 17 kwietnia. Około dwucentymetrowe pstrągi potokowe zostały wpuszczone w dolnej części Zagórskiej Strugi, poniżej stawu. Ten maksymalnie ośmiotygodniowy wylęg żerujący pochodzi z hodowli mieszczącej się przy ulicy Świętego Józefa, będącej jedną z najstarszych w regionie i jedyną znajdującą się na cieku. Dzięki temu wypuszczone na wolność drapieżniki mają ułatwioną aklimatyzację. Ponadto zarybianie wylęgiem jest najmniej inwazyjne dla ekosystemu i jednocześnie najbardziej wartościowe pod względem biologicznym.
Będąca symbolem Rumi rzeka już od 50 lat cyklicznie zyskuje nowych mieszkańców. Przedsięwzięcie z początku było finansowane i realizowane wyłącznie przez Polski Związek Wędkarski, natomiast od 2007 roku część kosztów realizacji przedsięwzięcia pokrywa urząd miasta. Między innymi dzięki tym działaniom jesienią czy latem można dojrzeć w rzece nawet kilkudziesięciocentymetrowe trocie i pstrągi. Ich podstawowym pokarmem są rojące się owady, żaby czy mniejsze rybki, takie jak ciernik, kiełb czy śliz.
Zagórska Struga to rzeka wypływająca z jeziora Marchowo Zachodnie. W swoim górnym przepływie rynną polodowcową o długości 11 kilometrów przyjmuje kilka niewielkich dopływów z obszaru Pojezierza Kaszubskiego. W Koleczkowie stanowi północną granicę pasma Wzgórz Chwaszczyńskich i wpływa w leśny obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, mijając Piekiełko, Starą Piłę, Szmeltę i Zagórze. W Centrum Rumi rozpoczyna się odcinek ujściowy rzeki prowadzący przez Starą Rumię i Kazimierz. W odległości ok. 1,8 km na północny zachód od Kazimierza rzeka łączy się z Kanałem Łyskim. Stamtąd kieruje się ku ujściu do Zatoki Gdańskiej w okolicy rezerwatu Beka w Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Ma około 28 km długości. Rzeka zachowała charakter strumienia górskiego z licznymi meandrami i bystrzycami. W XIX wieku na odcinku między Piekiełkiem a Starą Piłą rzeka była używana do spławiania drewna. Umożliwiał to system śluz do spiętrzania wody.
Źródło i zdjęcia: UM Rumia