Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń w szpitalu w Wejherowie dołącza do liderów w dziedzinie nowoczesnej kardiologii interwencyjnej. W Oddziale Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej wdrożono innowacyjną metodę leczenia migotania przedsionków – ablację elektroporacyjną.
Wejherowski ośrodek stał się drugim w województwie pomorskim, który wykorzystuje technologię Farapulse firmy Boston Scientific do izolacji żył płucnych. Nowatorska metoda pozwala na selektywne niszczenie tkanki mięśnia sercowego bez ryzyka uszkodzenia sąsiednich struktur, takich jak osierdzie, przełyk czy nerw przeponowy.
– Rozpoczęliśmy zabiegi ablacji migotania przedsionków metodą elektroporacji jako drugi ośrodek w województwie pomorskim mając tym samym możliwość zastosowania elektrody Farapulse firmy Boston Scientific do zabiegów izolacji żył płucnych – mówi prof. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii.
Technologia wykorzystuje impuls elektryczny do precyzyjnego usuwania chorej tkanki, minimalizując ryzyko powikłań.
– Jest to nowatorska technologia, która umożliwia selektywne niszczenie tkanki mięśnia sercowego z uniknięciem uszkodzenia struktur sąsiadujących, takich jak osierdzie, przełyk czy nerw przeponowy – dodaje dr Adam Priebe, kierownik Pracowni Elektrofizjologii KCCSiN w Wejherowie. – Takie postępowanie znacząco zwiększa profil bezpieczeństwa pacjenta. Dzięki współpracy z zespołem anestezjologii zabiegi odbywają się w znieczuleniu ogólnym.
Ośrodek w Wejherowie zapowiada rozszerzenie zastosowania tej technologii w 2025 roku.