Przybywa obcokrajowców na Pomorzu. W ciągu pół roku ich liczba wzrosła przynajmniej o pięć tysięcy osób. Obywateli innych państw, którzy zatrzymali się na stałe w regionie może być jednak więcej, gdyż dane te dotyczą wyłącznie osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że do ubezpieczeń emerytalno-rentowych zgłoszonych jest ponad 72,1 tys. obcokrajowców. Największa grupa – 36,1 tys. osób pracuje na podstawie umowy o pracę. W porównaniu z końcem 2022 r. liczba ta wzrosła o prawie dwa tysiące. Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec grudnia 2022 r. wynosiła 2044 i wzrosła do 3165 na koniec maja. Wynika z tego, że obcokrajowcy na Pomorzu w tym roku bardzo chętnie otwierają swoje firmy. Pozostali obcokrajowcy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. umowach-zleceniu.
Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i Słupsku niezmiennie dominują obywatele Ukrainy. Na koniec maja było ich ponad 52,4 tys. To wzrost o ponad 2,5 tys. w porównaniu do grudnia 2022 r. Druga grupa to blisko 7,6 tys. Białorusinów – wzrost o ponad 1 tys. od końca 2022 r. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji -1465 osób, Rosji – 1116 osób i Mołdawii – 1111 osób. Na kolejnych miejscach usytuowali się obywatele Indii, Włoch, Filipin, Niemiec i Turcji.
Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Fot. Pixabay