Fredro żyje i nadal jest aktualny [Zdjęcia] - otoWejherowo.pl
22/11/2024
reklama
Aktualności Kultura

Fredro żyje i nadal jest aktualny [Zdjęcia]

reklama
Fredro żyje i nadal jest aktualny [Zdjęcia]

Pod koniec września, w siedzibie Fundacji Dla Was przy ul. Pomorskiej w Rumi, odbyła się premiera spektaklu „Fredro. Lubię to!”. Była to już 12. sztuka przygotowana przez Pomorski Teatr Nobilis, działający przy Miejskim Domu Kultury w Rumi.

Scenariusz był oparty o cztery teksty Aleksandra Fredry: „Zemstę”, „Śluby panieńskie”, „Męża i żonę” oraz „Pierwszą lepszą”. Widzowie poznali grupkę aktorów lokalnego teatru, którzy razem z reżyserem próbują sprostać wyzwaniu, rzuconemu ponad dwieście lat temu przez słynnego komediopisarza i stworzyć zabawne oraz mądre widowisko. Różnorodność charakterów – zarówno wśród aktorów, jak i postaci fredrowskich – doprowadza do wielu zakręconych sytuacji. Spektakl przypomniał, że teatr jest odbiciem życia, a najistotniejsza jest w nim umiejętność współpracy. W tej sztuce było to szczególnie ważne, również w kontekście publiczności, dla której przewidziano drobny udział w projekcie.

– Podobał nam się przekaz, dystans do dzisiejszej rzeczywistości i gra aktorska – powiedziały nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Kosakowie. – Z wielką przyjemnością przyszłyśmy się tu zrelaksować i nabrać dystansu do rzeczywistości oraz relacji międzyludzkich. Można było się pośmiać z naszych wad, przypomnieć sobie, jacy wspaniali są mężczyźni i jakimi wspaniałymi istotami są kobiety.

reklama

Młodzież, do której w sposób szczególny skierowany jest spektakl, mogła przekonać się, że teksty Aleksandra Fredry są nadal aktualne, a w stworzonych przez niego bohaterach każdy może znaleźć swoje odbicie.

–  Z prawdziwą przyjemnością obejrzałam ten spektakl, myślę, że będzie cieszył się dużym wzięciem  – z zachwytem podsumowała premierę Joanna Ryduchowska-Wrzałek, aktorka Pomorskiego Teatru Nobilis i nauczyciel w Szkole Podstawowej Nr 1 w Rumi. – Nowatorskie podejście do Fredry, który jest ciągle żywy i aktualny. Jego dowcip, humor, słowa, potrafi rozbawić do łez. Jestem pod wrażeniem tego eksperymentu. Autorom udało się trafić do młodego widza i pozostałych odbiorców tej sztuki. Gratuluję wszystkim aktorom.

Spektakl został stworzony z myślą o młodych, którzy będą go mogli oglądać w ramach Lekcji z Kulturą organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Rumi.

–Przyjechałem z siedmiorgiem podopiecznych z koła teatralnego z Pucka – mówił po sobotnim spektaklu Marek Czarnowski, opiekun Młodzieżowej Grupy Teatralnej przy Bibliotece w Pucku. – O premierze dowiedzieliśmy się z Internetu. Udało nam się zgrać, by dotrzeć na pokaz popremierowy. Bardzo dobrze się bawiliśmy, już zdążyliśmy ocenić między sobą tę formułę spektaklu w spektaklu

Sztukę wyreżyserował Piotr Lewicki, którego również można podziwiać na scenie. W pozostałych rolach wystąpili Ola Lis (również opracowanie tekstu), Angelika Weichbrodt i Bartłomiej Sudak (również opracowanie muzyki). Kostiumy aktorom przygotowała Agnieszka Grynkiewicz.

–  Ciekawy pomysł otwarcia spektaklu, nie można było odróżnić, czy już się rozpoczął czy jeszcze czekamy – podkreślał Emil Konkol z Młodzieżowej Grupy Teatralnej z Pucka

– Podobała mi się oszczędna scenografia, kostka wykorzystana jako piłka, stroje, to wystarczyło, a resztę wypełniła gra aktorska – dodała Helena Klebba z Młodzieżowej Grupy Teatralnej z Pucka.

Przypomnijmy, żeSejm RP ustanowił rok 2023 rokiem Aleksandra Fredry. Z harmonogramem występów Pomorskiego Teatru Nobilis można zapoznać się zaglądając na stronę internetową MDK Rumia. Szkoły mają możliwość rezerwacji terminów.

Źródło / Zdjęcia: Miejski Domu Kultury w Rumi