Dzielnicowi z Redy, wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS), przeprowadzili patrol w miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Ich celem było sprawdzenie, czy ktoś potrzebuje pomocy oraz poinformowanie o miejscach, w których można zjeść ciepły posiłek i znaleźć schronienie na noc.
Zima zagrożeniem dla życia i zdrowia
Niskie temperatury stwarzają poważne zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, zwłaszcza bezdomnych, samotnych seniorów oraz osób pod wpływem alkoholu. Wychłodzenie organizmu może prowadzić do tragedii, dlatego policja apeluje, by nie przechodzić obojętnie obok osób potrzebujących wsparcia.
- Każde zgłoszenie dotyczące osoby narażonej na wychłodzenie jest natychmiast sprawdzane – podkreślają funkcjonariusze. – Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112, aby uratować czyjeś życie.
Współpraca z MOPS i innymi instytucjami
W okresie jesienno-zimowym policjanci intensywnie współpracują z lokalnymi instytucjami pomocy społecznej. W trakcie patroli odwiedzają pustostany, altanki i inne miejsca, gdzie mogą szukać schronienia osoby bezdomne. Każdej napotkanej osobie oferowana jest pomoc, w tym przewiezienie do placówek zapewniających ciepło, posiłek i bezpieczne miejsce na noc.
- Nasze działania nie ograniczają się tylko do interwencji. Rozmawiamy z osobami potrzebującymi, informujemy o dostępnych formach wsparcia i pomagamy im dotrzeć do odpowiednich placówek – mówi jeden z dzielnicowych zaangażowanych w akcję.
Pomoc dla seniorów i osób samotnych
Zimą szczególnej uwagi wymagają także osoby starsze, samotne i niedołężne, dla których trudne warunki atmosferyczne mogą być barierą nie do pokonania. Policjanci zachęcają, by upewnić się, czy nasi sąsiedzi lub znajomi w podeszłym wieku nie potrzebują pomocy, np. w zakupach lub innych codziennych czynnościach.
W przypadku zaobserwowania trudnej sytuacji życiowej można powiadomić MOPS lub zgłosić problem za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Wystarczy wybrać opcję „Osoba bezdomna wymagająca pomocy” i wskazać miejsce na mapie.
Jeden telefon może uratować życie
Policja przypomina, że każdy z nas może pomóc osobom narażonym na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby służy odpowiedzialne za pomoc mogły zainterweniować. Nie przechodźmy obojętnie – nasza reakcja może uratować życie drugiego człowieka.