Rozpoczęła się matura 2024. Pierwszy jest egzamin z języka polskiego - otoWejherowo.pl
22/11/2024
reklama
Aktualności

Rozpoczęła się matura 2024. Pierwszy jest egzamin z języka polskiego

reklama
Rozpoczęła się matura 2024. Pierwszy jest egzamin z języka polskiego

Matura 2024. W całym kraju do egzaminów dojrzałości przystąpi około 263 tys. tegorocznych absolwentów. Wraz z nimi mogą też zdawać abiturienci z wcześniejszych roczników.

Będą wśród nich osoby, które wcześniej nie przystąpiły do egzaminów oraz osoby, które zdecydowały się do egzaminu lub egzaminów niezdanych w ubiegłych latach. Są też tacy, którzy chcą zdawać z nowego przedmiotu, albo do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik. Zdecydowana większość z nich będzie zdawać w starej formule (tzw. formuła 2015).

reklama

Na Pomorzu do egzaminu dojrzałości przystąpi ponad 16 tys. absolwentów szkół średnich. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Gdańsku Polsce do egzaminu dojrzałości w województwie pomorskim może przystąpić 16 079 w formule 2023 oraz 24 obywateli Ukrainy. Ponadto, do egzaminu będą przystępować osoby, które w poprzednich latach nie zdały, absolwenci, którzy nie przystąpili do matury lub chcą poprawić jej wynik. Najpopularniejszym przedmiotem na Pomorzu na poziomie rozszerzonym jest język angielski.

Wśród tegorocznych maturzystów będzie pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników, który będzie zdawać egzamin w nowej formule (tzw. formuła 2023). Natomiast absolwenci liceów maturę w tej formule po raz pierwszy zdawali w ubiegłym roku. Wówczas przystąpił do nich pierwszy rocznik czteroletniego liceum ogólnokształcącego.

Maturzysta – niezależnie czy zdaje według nowej czy starej formuły – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wszyscy abiturienci muszą także przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Obowiązkowy jest również jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym (nie można wybrać poziomu podstawowego), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Pisemne egzaminy maturalne potrwają do 24 maja i będą się rozpoczynały o godzinie 9:00 i 14:00 według harmonogramu przygotowanego przez CKE.

Sesja egzaminów ustnych będzie przeprowadzana od 11 do 16 maja (oprócz 12 maja) oraz od 20 do 25 maja. Ich godziny ustalają zespoły egzaminacyjne w szkołach.

W środę, 8 maja, maturzystów czeka matematyka na poziomie podstawowym, w czwartek, 9 maja, język angielski, a w piątek, 10 maja, wiedza o społeczeństwie. Od poniedziałku do piątku, 13 – 17 maja, w sesji porannej, zaplanowano kolejno: język angielski, biologię, matematykę, chemię i geografię (wszystkie na poziomie rozszerzonym). Od poniedziałku do piątku, 20-24 maja, maturzyści zdawać będą: język polski, historię, matematykę oraz wybrane przedmioty w języku obcym.

Fot. Kacper Konopiński