Władze Rumi chcą zbudować nowy ratusz i na dużą skalę zagospodarować jego otoczenie – tak by teren przy skrzyżowaniu Starowiejskiej i Dąbrowskiego stał się nowym centrum miasta. Całą inwestycję chcą zrealizować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, by nie wydać na ten cel pieniędzy z budżetu. Wynagrodzeniem wykonawcy mają być atrakcyjne nieruchomości.
Nowy ratusz ma nie tylko pełnić funkcję administracyjną, ale również stanowić centrum życia miejskiego. Planowane jest wykorzystanie przestrzeni pod budynkiem do stworzenia podziemnego parkingu na około dwieście pojazdów oraz stworzenie rezerwy powierzchni biurowej na wynajem. W planie są również lokale gastronomiczne i przestrzeń rekreacyjna przy brzegu Zagórskiej Strugi. Dzięki temu mieszkańcy Rumi będą mieli miejsce do odpoczynku i integracji, a także możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.
Urzędnicy miejscy z Rumi zakończyli już etap dialogu konkurencyjnego, który zaowocował zaproszeniem sześciu prywatnych firm do składania ofert na realizację projektu. Celem jest wybór partnera i podpisanie umowy na 20 lat. Wybrany partner będzie odpowiedzialny za finansowanie procesu projektowania i budowy magistratu, a także zagospodarowania otoczenia zgodnie z oczekiwaniami miasta i mieszkańców. Po zakończeniu budowy partner będzie także utrzymywał obiekt przez kolejne siedemnaście lat. Wliczając czas niezbędny na realizację inwestycji umowa ma więc obowiązywać przez dwadzieścia lat.
Realizacja tego przedsięwzięcia ma mieć charakter centrotwórczy. Budynki biurowe, lokale gastronomiczne i punkty handlowe mają stać się nowymi impulsami rozwoju miasta. Przedsięwzięcie ma być realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, by nie wymagało finansowego zaangażowania miasta, nawet w formie kredytu.
– Planowane przedsięwzięcie to nie tylko budowa budynku, ale także kreacja przestrzeni, która będzie służyć mieszkańcom na wiele sposobów – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Wierzę, że wybrany partner wniesie nie tylko środki finansowe, ale także kreatywność i zaangażowanie w tworzenie zrównoważonego środowiska miejskiego.
Przedsiębiorca, z którym zostanie podpisana umowa w zamian za realizację przedsięwzięcia otrzyma tereny o łącznej wartości 33 tys. m kw. Na jednym z oferowanych obszarów, zlokalizowanym przy ul. Sobieskiego, znajduje się obecny Urząd Miasta, natomiast drugi obszar zlokalizowany jest przy ul. Starowiejskiej i obejmuje między innymi budynek poczty. Działki te przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową z dodatkiem funkcji biurowych, usługowych i handlowych. Pozostała należność będzie wypłacana partnerowi w kolejnych latach, już na etapie utrzymania obiektu, w tzw. opłacie za dostępność.
Do składania ofert miejscy urzędnicy zaprosili sześć firm: Dekpol, Doraco, Hochtief, Mota-Engil, Mirbud oraz Grupę NDI. Termin składania ofert upływa 10 października 2023 roku. Władze miasta liczą, że jeszcze w tym roku zostanie wybrany partner.
Partnerstwo publiczno-prywatne to model współpracy, który umożliwia jednostkom administracji publicznej i prywatnym podmiotom pracę nad projektami o charakterze publicznym. Od lat stosowany jest przez wiele samorządów w kraju przy realizacji różnych przedsięwzięć o charakterze publicznym.