Historyczny dworzec kolejowy w Wejherowie otrzymał ważne i symboliczne imię – Męczenników Piaśnickich. To wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się 5 października, było okazją do upamiętnienia tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej oraz uhonorowania osób, które oddały swoje życie w obronie niepodległej Polski.
Inicjatorem nadania dworcowi kolejowemu w Wejherowie imienia Męczenników Piaśnickich jest Marcin Drewa, radny miasta Wejherowa oraz doradca Prezydenta RP. To dzięki jego staraniom i zaangażowaniu podjęto inicjatywę, aby uczcić pamięć ofiar niemieckich zbrodni popełnionych na Pomorzu podczas II wojny światowej.
Podczas uroczystości prze budynkiem dworca odsłonięto specjalną tablicę upamiętniającą patronów i złożono pod nią kwiaty, a chór męski Harmonia z Wejherowa stworzył podniosły nastrój swoim występem.
To nie tylko upamiętnienie Męczenników Piaśnickich, ale także okazja do przypomnienia historii okupacji niemieckiej na Kaszubach i Kociewiu w 1939 roku. W ramach towarzyszącej wystawy przybliżono wybrane aspekty tej okupacji, ukazując mroczne aspekty polityki okupacyjnej, takie jak aresztowania, wysiedlenia, egzekucje (w szczególności w Piaśnicy i Szpęgawsku), obóz Stutthof, eksterminację elit, wywłaszczenia i prace przymusowe oraz germanizację.
Dworzec kolejowy w Wejherowie ma już 154 lata, gdyż został wybudowany w latach 1868-1869. Obecnie, dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych realizowanemu przez Polskie Koleje Państwowe S.A., ten historyczny obiekt przejdzie metamorfozę.
– Piaśnica już dawno powinna stać się wyraźnym przykładem jak jednoczyć, a nie dzielić, jak uczyć prawdy i szanować tych, dla których te wydarzenia mają szczególny, osobisty wymiar. Każda tragedia, w której giną ludzie jest niewyobrażalnym dramatem wielu bliskich im osób. Każda śmierć powinna uczyć nas, jak ważny w tym wszystkim jest drugi człowiek. Niezależnie od czasów i kontekstów, niech będzie to nauka pełna mądrości i zrozumienia – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. – Wmurowana w tym miejscu tablica stanowić ma swoiste memento. Ma być przestrogą i lekcją o tym, że powinniśmy uczynić wszystko, by ten dworzec już na zawsze był początkiem bezpiecznej podróży, a nigdy więcej ostatnim przystankiem przed transportem do miejsca kaźni.
Uroczystość nadania imienia Męczenników Piaśnickich dworcowi kolejowemu w Wejherowie była krokiem w kierunku upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych oraz uhonorowania tych, którzy oddali swoje życie za wolność Polski.