Jest to efekt kolejnej akcji zarybiania rzeki, realizowanej co roku przez Urząd Miasta Rumi oraz tutejsze koło Polskiego Związku Wędkarskiego.
Tegoroczne zarybianie odbyło się we wtorek 9 maja. Około dwucentymetrowe pstrągi potokowe zostały wpuszczone do rzeki w dwóch lokalizacjach: w parku Starowiejskim oraz w pobliżu Piekiełka w Rumi. Ten sześciotygodniowy narybek żerujący pochodzi z hodowli mieszczącej się przy ulicy Świętego Józefa, będącej jedną z najstarszych w regionie i jedyną znajdującą się na cieku. Dzięki temu wypuszczone na wolność drapieżniki mają ułatwioną aklimatyzację.
Wędkarze starają się zarybiać Zagórską Strugę w takich miejscach, by ułatwić rybom przeżycie. Między innymi dzięki tym działaniom jesienią czy latem można dojrzeć w rzece nawet metrowe trocie i pstrągi. Będąca symbolem Rumi rzeka już od 50 lat cyklicznie zyskuje nowych mieszkańców.
W wodach będących w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego, takich jak Zagórska Struga, obowiązują określone regulacje dotyczące ochrony pstrąga potokowego. Osoby dopuszczające się nielegalnego połowu ryb, w zależności od ich wartości, popełniają wykroczenie lub przestępstwo. W Rumi tzw. presja wędkarska jest na szczęście niewielka i nie ma znaczącego wpływu na liczebność populacji pstrąga.
Zagórska Struga to rzeka wypływająca z jeziora Marchowo Zachodnie. W swoim górnym przepływie rynną polodowcową o długości 11 kilometrów przyjmuje kilka niewielkich dopływów z obszaru Pojezierza Kaszubskiego.
fot. Miasto Rumia