Jak poinformował wiceminister przemysłu i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna, aktualizacja PPEJ jest w finalnej fazie przygotowań. Nowa wersja dokumentu zakłada, że komercyjna eksploatacja pierwszego bloku polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2036 roku.
Kolejne dwa bloki elektrowni jądrowej w gminie Choczewo mają zostać uruchomione w latach 2037 i 2038.
Kluczowym elementem realizacji PPEJ jest uzyskanie decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej notyfikacji pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej. Jak wskazał wiceminister Wrochna, decyzja ta spodziewana jest w najbliższych tygodniach, co pozwoli na kontynuację prac nad projektem.
– Program polskiej energetyki jądrowej to długofalowa strategia, która ma nam zapewnić niskoemisyjną i miejmy nadzieję tanią energię – mówił Wojciech Wrochna.
Plany dotyczące drugiej polskiej elektrowni jądrowej
W ramach PPEJ przewidziany jest również rozwój drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Wiceminister zapowiedział, że wybór partnera do realizacji tego projektu zostanie przeprowadzony w postępowaniu o charakterze konkurencyjnym. Szczegóły dotyczące harmonogramu i kryteriów wyboru partnera nie zostały jeszcze podane.
Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu Paweł Gajda podkreślił, że obecnie brane pod uwagę są cztery lokalizacje powęglowe. – Dobrze pasują do potrzeb systemu, zapewniają nowe inwestycje po wyłączeniu elektrowni węglowych oraz dają obecność kompetentnych firm usługowych – tłumaczył dyrektor Gajda.
Wielkie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce
Z badania opinii publicznej dot. poparcia społeczeństwa dla energii z atomu wynika, że 92,5 proc. respondentów popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Ankiety przeprowadzono na zlecenie resortu przemysłu w listopadzie br. To największe poparcie dla atomu w historii badania realizowanego co roku od 2012 r.
Obecna wersja Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Inwestorem i operatorem będzie spółka PEJ (Polskie Elektrownie Jądrowe), która należy w 100 procentach do Skarbu Państwa. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
Przypominamy: pierwsza elektrownia jądrowa ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) na Pomorzu.