Mieszkańcy Wejherowa ochoczo korzystają z walorów lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, którego granice sięgają południowych granic miasta. Tymczasem ekolodzy nie kryją obaw, co do przyszłości rosnących tam drzew. Można podpisać apel w ich ochronie.
“Skończmy z eksploatacją gospodarczą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego!”- tak zatytułowany jest apel do wojewody pomorskiego, który może podpisać każdy za pośrednictwem strony tej strony. Do tej pory pod dokumentem podpisało się ponad 5 tysięcy osób.
“W dniu 25 listopada 2022 uchylił Pan uchwałę Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego zatwierdzająca Plan Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK). Intensywna gospodarcza eksploatacja lasu, prowadzona na terenie parku przez Lasy Państwowe, od wielu lat budzi głębokie kontrowersje i protesty społeczne. Domagamy się, by zaprzestał Pan blokowania ochrony przyrody w Trójmieście i okolicznych gminach” – napisali autorzy apelu do przedstawiciela rządu na Pomorzu.
Jak wyjaśniają, uchylony “Plan Ochrony TPK otwierał furtkę do podstawowej choćby ochrony wartości przyrodniczych, społecznych i krajobrazowych lasów otaczających Trójmiasto. Bogactwo przyrodnicze TPK wpływa zasadniczo na jakość życia mieszkańców. Odrzucenie planu jest nie tylko pozbawione rzetelnej argumentacji, ale również idzie wbrew interesom i opiniom mieszkańców. Przede wszystkim zaś, jest wyrazem rażącego zaniedbania dobra wspólnego. Na takie lekceważenie ochrony przyrody nie stać nas w czasach katastrofy klimatycznej”.
– Ustawa o ochronie przyrody wymaga, aby każdy park krajobrazowy posiadał plan ochrony. Tylko taki dokument jest narzędziem umożliwiającym ochronę przyrody na terenie parku. Od wielu lat TPK nie posiada planu ochrony – podkreślają inicjatorzy złożenia pisma do pomorskiego wojewody.
I dodają, że “zaproponowany Plan Ochrony TPK jest efektem prac, które trwały dwa lata. Wykonane zostały szczegółowe opracowania dotyczące wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych parku, turystyki i zagospodarowania przestrzennego. Plan był poddany konsultacjom społecznym na różnych etapach jego tworzenia”.
– Lasy publiczne należą do nas wszystkich, a intensywna eksploatacja gospodarcza TPK nie służy dobru wspólnemu. Liczymy, że zgodnie z interesem społecznym będzie działał Pan dla ochrony przyrody – apelują sygnatariusze apelu.
raz
Fot. Redakcja, zdjęcie ilustracyjne