Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest zapewnienie pozbywania się nieczystości ciekłych w sposób systematyczny, niedopuszczający do przepełniania i wylewania nieczystości na powierzchnie terenu i do gruntu oraz zapewniający czystość i porządek na nieruchomości.
Jak informuje wejherowska straż miejska, w związku ze zmianą przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, władze miast i gmin „zostały zobowiązane do ewidencji zbiorników bezodpływowych i osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków, sporządzenia planu ich kontroli jak i prowadzenia kontroli w zakresie właściwego gospodarowania powstającymi w nich odpadami ciekłymi”.
W przypadku Wejherowa do skontrolowania jest około 600 szamb, w tym około 300 na ogrodach działkowych oraz 7 przydomowych oczyszczalni. Z każdej kontroli sporządzany jest specjalny protokół pokontrolny.
– Od 15 marca 2023 r na ternie miasta Wejherowa cykliczne kontrole w tym zakresie przeprowadzać będzie straż miejska. Kontrole wykonywane będą dwa razy w roku, z wyjątkiem nieruchomości wykorzystywanych wyłącznie do celów rekreacyjno-wypoczynkowych, gdzie kontrola będzie odbywała się tylko raz w roku – wyjaśnia Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.
Jak dodaje, w trakcie kontroli właściciele nieruchomości, na której znajduje się zbiornik bezodpływowy bądź przydomowa oczyszczalnia ścieków będą zobowiązani do podania do protokołu podczas kontroli m.in. takich informacji jak: ilość osób zamieszkałych na danej nieruchomości, typ zbiornika, jego pojemność, rok budowy, technologia wykonania, oraz okazania umowy z właściwym podmiotem w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych bądź osadników wraz z dowodami uiszczenia opłat za przedmiotowe usługi.
Strażnicy miejscy jednocześnie przypominają, że zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Wejherowa z dnia 13 marca 2023r. obowiązkiem właściciela nieruchomości jest zapewnienie pozbywania się nieczystości ciekłych w sposób systematyczny, niedopuszczający do przepełniania i wylewania nieczystości na powierzchnie terenu i do gruntu oraz zapewniający czystość i porządek na nieruchomości.
– Częstotliwość wywozu nieczystości powinna być adekwatna do norm zużycia wody i wielkości zbiornika, jednak nie rzadsza niż raz na trzy miesiące, a na nieruchomościach wykorzystywanych wyłącznie do celów rekreacyjno-wypoczynkowych, nie rzadsza niż raz na rok – przypomina szef wejherowskich strażników.
Ponadto właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków obowiązani są do systematycznego pozbywania się nieczystości ciekłych z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków z częstotliwością zgodną z instrukcją eksploatacji posiadanej oczyszczalni, jednak nie rzadziej niż raz na dwa lata.
– Przypominamy również, że opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transport nieczystości, może dokonać jedynie przedsiębiorca posiadający odpowiednie zezwolenie na prowadzenie przedmiotowej działalności na terenie – podkreśla komendant SM.
raz
Fot. SM Wejherowo