Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 rozpoczęła kampanię społeczną pt.: „#RozmawiajReaguj”. Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich.
Każdego roku tysiące dzieci pada ofiarą przemocy seksualnej. Jak wynika z pierwszego raportu PKDP w Polsce w ubiegłych latach były nimi najczęściej dzieci w wieku 13-15 (49 proc.) i 7-12 lat (41 proc.). W okresie popełnienia czynu 76 proc. skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Jak się jednak okazuje w 54 proc. przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego.
Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problem pedofilii, Państwowa Komisja przygotowała kampanię społeczną pt.: „#RozmawiajReaguj”. Jej celem jest jak najszybsza pomoc oraz wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone. Twórcy kampanii zachęcają, by nie być obojętnym i nie lekceważyć tego, co mówi i jak zachowuje się dziecko. Objawami mogą być m.in.: przygnębione, strach, izolowanie się, problemy w szkole i niska samoocena. Organizatorzy nawołują do przeprowadzania rozmów, wysłuchania, uwierzenia i reagowania. Należy mieć świadomość, że dziecko, które nie widzi wsparcia i pomocy z zewnątrz, nie widzi też szans na ratunek.
Kampania „#RozmawiajReaguj” przypomina, że winny jest zawsze sprawca, ale także każdy, kto wie, ale nie reaguje.
Więcej informacji na temat kampanii ”#RozmawiajReaguj” wraz z przydatnymi wskazówkami, które mogą pomóc poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka znaleźć można na stronach internetowych policji i komisji ds. pedofilii.
Zdjęcia: https://pkdp.gov.pl/, https://policja.pl/