Personel szpitali z całego kraju uczył się w Wejherowie jak zarządzać lecznicą w sytuacji kryzysowej. Swoimi doświadczeniami z pracownikami i kierownictwem szpitala dzielili się eksperci z Izraela. Była to pierwsza taka inicjatywa w kraju.
Przez dwa dni w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy uczono się jak przygotować się do pracy w sytuacjach nagłych zdarzeń masowych. Szkolenie zorganizowała Fundacja ELNET (European Leadership Network) we współpracy ze Szpitalami Pomorskimi oraz kierownictwem Rambam School of Trauma & Mass Casualties z Izraela. Centrum Nauczania z Zakresu Traumatologii, Sytuacji Nagłych i Zdarzeń Masowych powstało w 1999 roku i działało w ramach szpitala Rambam w Hajfie. Jego celem jest szkolenie i wspieranie organizacji oraz ekspertów z zakresu opieki zdrowotnej nie tylko w Izraelu, ale na całym świecie.
Podczas szkolenia skupiono się na stworzeniu i ulepszeniu procedur na wypadek zdarzeń masowych, takich jak katastrofy naturalne, katastrofy komunikacyjne, ekologiczne, zamachy terrorystyczne, działania wojenne czy pandemie. Uczestnicy szkolenia, głównie kadra zarządzająca szpitalami oraz oddziałami SOR z całej Polski, zostali przeszkoleni w zakresie usprawnienia organizacji szpitala, w tym organizacji oddziału ratunkowego i wdrażania triage’u, czyli selekcji pacjentów w przypadku masowych zdarzeń z wieloma poszkodowanymi posiadającymi liczne i poważne rany, takie jak wypadki eksplozji czy działania wojenne.
Szkolenie zostało prowadzone przez doświadczony zespół pod kierownictwem prof. Michaela Halberthala, dyrektora generalnego szpitala Rambam w Hajfie. Uczestnicy mieli okazję poznać organizację szpitala w trybie kryzysowym oraz wdrożenie oprogramowania komputerowego do zarządzania sytuacjami awaryjnymi.
Gila Hyams, dyrektor Oddziału Pielęgniarskiego oraz Centrum Szkoleniowego, przeprowadziła szkolenie z procedur radzenia sobie z błyskawicznym rozpoznaniem i klasyfikacją potrzeb w przypadku dużej liczby pacjentów na oddziale ratunkowym, co jest kluczowe w sytuacjach kryzysowych.
Dr. Hany Bahouth, dyrektor SOR i chirurgii SOR w szpitalu Rambam, podzielił się swoją wiedzą na temat roli pomocy psychologicznej na oddziale ratunkowym oraz konieczności zapewnienia niezbędnego wsparcia psychologicznego dla pracowników szpitala, aby zapobiec wypaleniu zawodowemu.