Od 23 stycznia 2025 roku na drogach krajowych województwa pomorskiego rozpoczyna się Generalny Pomiar Ruchu (GPR 2025).
To cykliczne badanie, prowadzone co pięć lat przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), pozwala na określenie natężenia ruchu na zarządzanej przez nią sieci dróg. Równolegle podobne pomiary odbędą się na drogach wojewódzkich pod nadzorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.
Ponad 100 lokalizacji pomiarowych na Pomorzu
W ramach GPR 2025 pomiary natężenia ruchu zostaną przeprowadzone w ponad 100 punktach na terenie województwa pomorskiego. Badanie obejmie zarówno drogi ekspresowe, jak i koncesyjny odcinek autostrady A1. Pełne wyniki pomiaru zostaną opublikowane w 2026 roku.
Trasa Kaszubska po raz pierwszy
Tegoroczna edycja pomiaru będzie wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy obejmie oddaną do użytku w 2022 roku Trasę Kaszubską – fragment drogi ekspresowej S6 pomiędzy Gdynią Wielki Kack a Bożepolem Wielkim.
Na nowo powstających odcinkach dróg ekspresowych w regionie, takich jak S6 (odcinek Słupsk – Bożepole Wielkie) czy S7 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej (od Chwaszczyna do Gdańska Południe), pomiary zostaną przeprowadzone dopiero po ich ukończeniu i oddaniu do użytku.
Wyraźny wzrost natężenia ruchu
Statystyki z poprzednich edycji GPR wskazują na systematyczny wzrost natężenia ruchu na pomorskich drogach, szczególnie w okresie wakacyjnym. W ramach GPR 2020/2021 rekordowe obciążenie zanotowano na obwodnicy Trójmiasta (S6) między węzłami Gdańsk Lotnisko a Gdańsk Karczemki. W ciągu doby przejeżdżało tam średnio 97 tysięcy pojazdów – o 20 tysięcy więcej niż pięć lat wcześniej.
Równie duże obciążenie odnotowano na odcinku S6 od węzła Owczarnia do węzła Lotnisko (92 tys. pojazdów na dobę) oraz na S7 w obrębie węzła Gdańsk Południe (79 tys. pojazdów dziennie). Na Południowej Obwodnicy Gdańska (S7) największe natężenie zaobserwowano między węzłami Gdańsk Lipce i Gdańsk Port, gdzie średnio dziennie przejeżdżało 48 tysięcy pojazdów.