Rumia dołączyła do grona samorządów, które były zmuszone podnieść opłatę śmieciową. Od 1 maja mieszkańcy miasta zapłacą 44 złote od osoby, co oznacza wzrost o 12 złotych w porównaniu z dotychczasową stawką. Pierwsze wyższe rachunki będą wystawione w czerwcu. Ostatnia zmiana stawek miała miejsce w październiku 2019 roku.
Decyzję o podwyższeniu opłaty podjęto podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Rumi, która odbyła się 20 stycznia. Wzrost kosztów związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów to główny powód zmian.
Wśród kluczowych czynników wymienia się:
- wzrost opłaty za przyjęcie odpadów w Eko Dolinie – od 2019 roku stawka dla najliczniejszej frakcji, czyli odpadów zmieszanych, wzrosła o 95%, z 333 do 651 złotych za tonę.
- rosnące koszty pracy – minimalne wynagrodzenie w Polsce zwiększyło się od 2019 roku o 107%.
- większa ilość odpadów – każdy mieszkaniec produkuje rocznie o 30 kg śmieci więcej niż w poprzednich latach, co daje dodatkowe 1500 ton w skali miasta.
- nowe wymogi prawne – samorząd musi odbierać nowe frakcje odpadów, takie jak tekstylia i odzież, co generuje dodatkowe koszty.
– Przez ostatnich 5 lat nastąpiły zmiany, które miały duży wpływ na wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. Przykładowo, od 2020 roku firma wywozowa nie ma już możliwości sprzedaży szkła i plastiku. W tym samym roku wprowadzony został obowiązek odbierania od mieszkańców nowej frakcji, czyli odpadów biokuchennych. W 2023 roku, w celu poprawy warunków sanitarnych i ograniczenia emisji nieprzyjemnych zapachów, zwiększyliśmy w okresie letnim częstotliwość odbioru odpadów biokuchennych. W bieżącym roku narzucono nam konieczność zbierania oddzielnie kolejnej nowej frakcji – tekstyliów i odzieży. To będą kolejne dodatkowe koszty. Do tego coraz większą selekcję odpadów wymuszają na nas przepisy i grożące samorządom kary za nieosiągnięcie wymaganych poziomów – wymienia Katarzyna Bielińska, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska.
– Więcej produkowanych przez mieszkańców odpadów to też więcej pojemników czy większa częstotliwość odbioru w przypadku zabudowy wielorodzinnej. W ostatnich dwóch latach odnotowaliśmy znaczny wzrost ilości odpadów przypadających na mieszkańca, zwłaszcza w przypadku odpadów zmieszanych, zielonych i wielkogabarytowych. Opłata musiała więc wzrosnąć na tyle, aby pokryć wydatki na obsługę całego miejskiego systemu gospodarowania odpadami. To powinno się bilansować – dodaje.
Największą część opłaty pochłaniają transport i zagospodarowanie odpadów w Eko Dolinie oraz zakup i dystrybucja worków na śmieci – łącznie 84% wszystkich wydatków. Pozostałe 16% obejmuje: usuwanie dzikich wysypisk (1%), opróżnianie ulicznych koszy (8%), administrację (3%), składkę członkowską w Komunalnym Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” (2%), edukację ekologiczną i akcje informacyjne (2%),
Od 2019 roku koszty systemu odbioru odpadów w Rumi wzrosły z 9,3 miliona złotych do prognozowanych na 2025 rok 23 milionów złotych. Bez podwyższenia stawki samorząd nie byłby w stanie sfinansować gospodarki odpadami.