W Rumi wdrażane będą innowacyjne rozwiązania w ramach koncepcji inteligentnej metropolii. Wszystko za sprawą porozumienia o współpracy, jakie podpisali burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde.
Nowoczesna technologia w służbie mieszkańcom
Współpraca samorządu z Politechniką Gdańską opierać się będzie na wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz analizy ogromnych zbiorów danych. Celem jest lepsze planowanie rozwoju, sprawniejsze zarządzanie transportem publicznym, efektywniejsze gospodarowanie energią i skuteczniejsze reagowanie na codzienne problemy mieszkańców.
– Wybraliśmy Rumię, ponieważ jest jednym z najszybciej rozwijających się miast, a więc nie można narzekać na liczbę wyzwań, które się pojawiają. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców rośnie zapotrzebowanie na nowe szkoły, wykorzystanie terenów, do urzędu wpływa coraz więcej wniosków, rosną też oczekiwania mieszkańców – wyjaśnia Michał Glaser, prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS).
Jak zaznacza Glaser, Rumia została wybrana również ze względu na kompetentne i otwarte na innowacje władze lokalne. – Rumia ma też drugą cechę: odważne władze i zbudowany przez lata zespół, który chce zmieniać, wykorzystywać swoje doświadczenia i uczyć się innowacyjności, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – dodaje.
Rumia na czele metropolitalnej rewolucji
Proces modernizacji i cyfryzacji samorządów docelowo obejmie cały obszar Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. Rumia została jednak wybrana jako miasto pilotażowe, w którym nowe rozwiązania będą testowane i udoskonalane.

