Dawne miejsca w Wejherowie, które już nie istnieją [ZDJĘCIA] - otoWejherowo.pl
21/11/2024
reklama
Aktualności

Dawne miejsca w Wejherowie, które już nie istnieją [ZDJĘCIA]

reklama
Dawne miejsca w Wejherowie, które już nie istnieją [ZDJĘCIA]

Czy wiecie, że ponad 120 lat temu w Wejherowie istniała fabryka cygar i papierosów? To, i jeszcze parę miejsc, które już nie istnieją, przedstawiamy na dawnych zdjęciach i pocztówkach.

Dom Strzelecki, fabryka cygar i papierosów czy fontanna z niedźwiedziami – te obiekty w Wejherowie już nie istnieją.

reklama

Fabryka cygar i papierosów w Wejherowie

Na przełomie XIX i XX wieku w Wejherowie stała fabryka cygar i papierosów. Jej właścicielem był Piotr Pokora, a fabryka zlokalizowana była przy dzisiejszej ulicy 12 Marca nr 177 – 179 oraz przy ulicy Wniebowstąpienia nr 1 – 5.

Piotr Paweł Pokora (ur 25.01.1856, zm. 1912), przemysłowiec, działacz społeczny i narodowy, aktywny działacz Polonii gdańskiej; założył w Gdańsku fabrykę cygar i papierosów, przy którym prowadził sklep z wyrobami tytoniowymi i ajencję „Gazety Gdańskiej”; w 1892 przeniósł fabrykę do Wejherowa, gdzie znacznie ją rozbudował, zatrudniał ok. 300 osób; był współzałożycielem polskiej spółki handlowej „Kupiec”; popierał rozwój polskiego przemysłu i handlu, wykorzystując go jako bazę dla polskich przedsięwzięć.

Dawny Dom Strzelecki w Wejherowie

Bractwo Kurkowe w Wejherowie to organizacja, której początki sięgają 1836 roku.

Początków stowarzyszeń, które dzisiaj w Polsce nazywamy bractwami kurkowymi, można szukać w VII wieku w Hiszpanii, gdzie rzemieślnicy stowarzyszali się aby doskonalić umiejętności strzelania do celu zgodą nie ze ścisłymi regulaminami, co umożliwiało obronę przed nieprzyjacielem. Związki te powstawały z powodów ekonomicznych i politycznych, walczyły o prawo do decydowania w sprawach miejskich, o bezpieczeństwo prowadzenia handlu i rzemiosła.

W 1922 roku z inicjatywy poznańskiego bractwa podjęto decyzję o utworzeniu Zjednoczenia Bractw Strzeleckich Zachodnich Ziem Polskich. Wybuch wojny przerwał działalność bractw kurkowych. Po zakończeniu wojny władze zakazały kontynuowania działalności brackiej. Reaktywowane w 1991 roku Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP zrzesza dziś 93 bractwa.

1913 rok, dawna strzelnica bractwa kurkowego w Wejherowie:

Lata 1912-1914, Dom Strzelecki w Wejherowie:

1937 rok, dawna strzelnica bractwa kurkowego w Wejherowie:

Fontanna z niedźwiedziami w Wejherowie

Rynek z fontanną i dwoma niedźwiedziami polarnymi w Wejherowie. Fontanna istniała w latach 60.-80. ubiegłego wieku. W 1991 roku mniej więcej w tym samym miejscu stanął pomnik Jakuba Wejhera.

Od 2020 roku odnowiony jeden z niedźwiedzi i jeden pingwin stoją w Parku Majowskiego.

ZOBACZ TAKŻE: