Na początku maja ruszył “Cuda Polski 2024” organizowany przez National Geographic Traveler. Każde województwo dostało po 3 nominacje. Sprawdzamy, na które miejsca na Pomorzu można głosować.
Plebiscyt obejmuje 48 nominowanych perełek z całej Polski. W każdym województwie wytypowano trzech kandydatów, zaś zadaniem głosujących jest wyłonienie tego jednego, najciekawszego i najbardziej wartego odwiedzenia. Kto wie, może będzie to jedno miejsce z naszego województwa.
Cuda Polski 2024. Miejsca nominowane na Pomorzu:
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Skansen w Klukach znajduje się koło Smołdzina, jest to oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało z myślą o ratowaniu kultury Słowińców – małej, odizolowanej od wpływów zewnętrznych grupy ludności kaszubskiej. Na dziesięciu wystawach stałych prezentowane jest życie dawnych mieszkańców wsi od przełomu XIX i XX w. do połowy XX w. Można tu obejrzeć wnętrza domostw i zabudowań gospodarskich, a także poznać codzienne zajęcia ówczesnej społeczności rybackiej.
Skansen w Klukach to także tłumnie odwiedzane imprezy folklorystyczne, bogata oferta edukacyjna, wystawy czasowe nawiązujące do historii i kultury regionu oraz Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej.
Arboretum Wirty
To ogród dendrologiczny położony w miejscowości Wirty nad Jeziorem Borzechowskim, w gminie Zblewo, powiat starogardzki, województwo pomorskie. Znajduje się pod zarządem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, leży na terenie Nadleśnictwa Kaliska – Leśnictwo Wirty, oddział 37.
Leśny Ogród Botaniczny ma swoje początki w XIX wieku i jest najstarszym leśnym arboretum w Polsce. To miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa, krzewy, a także wykonuje nad nimi badania. Kiedyś miało znaczenie głównie naukowe, dziś prezentuje głównie walory estetyczne. Zachwyca prawdziwie baśniowymi widokami, od klimatycznych mostów i oczek wodnych, po tajemnicze i nieco mroczne mokradła z pięknym punktem widokowym.
Bory Tucholskie
Jeden z najbardziej rozległych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zajmuje ok. 3 tys. km² sandru w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Bory Tucholskie rosną przeważnie na piaskach sandrowych Równiny Tucholskiej i Charzykowskiej, wchodząc nieco na obszar południowej części Pojezierza Kaszubskiego.
W ujęciu kulturowym Bory Tucholskie to jeden z regionów etnograficznych Pomorza Gdańskiego. To kraina wciśnięta pomiędzy Kaszuby, Kociewie i Krajnę. Tak rozumiane Bory Tucholskie to przede wszystkim teren, zamieszkały przez Borowiaków – grupę etniczną, która na wskutek całych wieków zamieszkiwania trudno dostępnych terenów śródleśnych, wykształciła swoją odrębność. Regionalna odrębność dotyczy zarówno gwary, jak i kultury czy ubioru, choć posiada wiele cech wspólnych z sąsiednimi regionami Kaszub oraz Kociewia.
Jak zagłosować?
To bardzo proste! Wystarczy wejść na stronę internetową plebiscytu: https://www.national-geographic.pl/cuda-polski i wybrać swoje typy. Głosowanie kończy się 6 czerwca o godz. 23:59.
ZOBACZ TAKŻE: