Ulice miasta przemieniają się w złomowiska - otoWejherowo.pl
22/11/2024
reklama
Aktualności

Ulice miasta przemieniają się w złomowiska

reklama
Ulice miasta przemieniają się w złomowiska

Kupić pojazd łatwo. Pozbyć się tego, który już nie jest potrzebny? To już gorzej… przynajmniej w wypadku wielu wejherowian…

W ubiegłym roku Straż Miejska w Wejherowie prowadziła 72 postępowania wyjaśniające w sprawie porzuconych aut na drogach w mieście Wejherowie. 12 takich pojazdów odholowano na dozorowany parking. Pomimo tego, problem ten nadal istnieje.

reklama

– Porzuconych aut przybywa. Już w nowym roku 2023 strażnicy otrzymali zgłoszenia bądź z własnej inicjatywy podjęli interwencje w sprawie 5 porzuconych aut. Wszystko wskazuje na to, że one również będą z miasta wywiezione, bo drogi publiczne i parkingi nie mogą być złomowiskami – podkreśla Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Jak dodaje, jeśli w terminie sześciu miesięcy od daty odholowania takiego pojazdu, nie znajdą się ich właściciele, z mocy ustawy przechodzą one na własność gminy miasta Wejherowa i będą złomowane.

– Zanim taka decyzja zapadnie, podejmowane są wszelkie dostępne prawem działania celem ustalenia ich właścicieli. Dopiero po wyczerpaniu tych procedur, następuje usuwanie wraków z dróg, gdyż odpady te nie mogą blokować miejsc parkingowych, których i tak brakuje. Z dotychczasowej praktyki wynika, że większość porzuconych aut ma niby swoich właścicieli. Są nimi albo osoby bezdomne, albo bez stałego miejsca zamieszkania tzw. słupy – wyjaśnia szef strażników.

Straż miejska podaje, że „zgodnie z art. 50a Ustawy prawo o ruchu drogowym, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez Straż Miejską lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza. Pojazd usunięty i nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy. Ponadto w przypadku braku obowiązkowego OC Straż Miejska zawiadamia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który na właściciela takiego pojazdu nakłada kary finansowe. I tak w okresie od 01.01.2023 do 30.06.2023 100% wysokość opłaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla samochodu osobowego wynosi 6980zł, a od 01.07-31.12.2023- 7200 złotych”.

raz

Fot. SM Wejherowo