Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki i co to oznacza? - otoWejherowo.pl
22/11/2024
reklama
Aktualności

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki i co to oznacza?

reklama
Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki i co to oznacza?

W nocy z soboty na niedzielę, z 26 na 27 października, czeka nas tradycyjna zmiana czasu z letniego na zimowy. Tym razem przesuwamy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu, witając tym samym czas zimowy.

Oznacza to, że w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 3:00 zegarki należy przestawić na godzinę 2:00. Dzięki temu zyskamy dodatkową godzinę snu.

reklama

Po zmianie czasu dni będą wydawały się krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej niż obecnie. W pierwszym dniu po zmianie czasu słońce wstanie o godz. 6.40, a zajdzie już o godz. 16.18.

Zmiana czasu na zimowy i letni była praktykowana w Polsce przez wiele lat. Celem tych zmian było optymalne wykorzystanie światła dziennego i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Jednak w ostatnich latach coraz częściej pojawiały się głosy krytyczne wobec tej praktyki, wskazujące na jej negatywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Czy to już ostatnia zmiana czasu?

W 2019 roku Parlament Europejski podjął decyzję o zniesieniu sezonowej zmiany czasu. Teoretycznie ostatnia zmiana czasu w Polsce miała nastąpić w marcu 2021 roku, jednak z powodu pandemii COVID-19 plany te zostały przesunięte.

Jak będą kursować pociągi SKM w noc zmiany czas

W noc przejściową większość pociągów SKM   będzie kursować bez zmian.

Zmiana czasu  dotyczy dwóch nocnych pociągów na odcinku  Gdańsk Śródmieście – Wejherowo – Gdańsk Śródmieście:

  1. Pociąg 59704 relacji Wejherowo (odj. 2:36) – Gdańsk Główny (przyj.3:46) kursuje na całej trasie  już według czasu  zimowego.
  2. Pociąg 95703 relacji Gdańsk Główny (odj. 02:03) – Wejherowo (przyj. 03:13) kursuje na całej trasie już według  czasu zimowego.

Co dalej?

Chociaż dokładna data ostatecznego zniesienia zmiany czasu w Polsce nie jest jeszcze znana, wydaje się, że jest to kwestia czasu. Do tego momentu będziemy jeszcze przez kilka lat przeżywać tradycyjne przesuwanie zegarów.

Pamiętajmy o zmianie czasu nie tylko w zegarkach ściennych i stojących, ale także w naszych smartfonach, komputerach i innych urządzeniach elektronicznych.

Ważne: Zmiana czasu może wpływać na nasz organizm, powodując zaburzenia snu i ogólne rozbicie. Dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować i zapewnić sobie wystarczającą ilość snu w pierwszych dniach po zmianie czasu.

Zmiana czasu może znacząco wpłynąć na nasz organizm, zwłaszcza na nasz rytm dobowy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci łatwiej dostosować się do nowych warunków:

  • Przygotowania dzień wcześniej: Już dzień przed zmianą czasu warto zacząć kłaść się spać nieco wcześniej. Dzięki temu rano będzie łatwiej wstać o nowej porze.
  • Stopniowe przesuwanie pory snu: Jeśli masz problemy z zasypianiem o nowej porze, spróbuj stopniowo przesuwać godzinę snu i pobudki o 15-30 minut każdego dnia w tygodniu poprzedzającym zmianę czasu.
  • Ograniczenie drzemki: Choć po zmianie czasu może kusić, aby nadrobić stracony sen podczas drzemki, lepiej tego unikać. Dłuższa drzemka w ciągu dnia może zaburzyć sen nocny.
  • Aktywność fizyczna: Regularny ruch fizyczny, zwłaszcza w ciągu dnia, pomoże Ci poczuć się bardziej wypoczętym i ułatwi zasypianie wieczorem.
  • Stworzenie relaksującej atmosfery przed snem: Zadbaj o to, aby sypialnia była ciemna, cicha i chłodna. Unikaj korzystania z telefonu, komputera czy telewizora przynajmniej godzinę przed snem.
  • Zbilansowana dieta: Zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Unikaj ciężkostrawnych posiłów tuż przed snem.
  • Ograniczenie kofeiny i alkoholu: Kofeina i alkohol mogą zaburzać sen, dlatego warto ograniczyć ich spożycie, zwłaszcza wieczorem.

Pamiętaj, że każdy organizm reaguje na zmianę czasu inaczej. Jeśli mimo zastosowania powyższych wskazówek nadal masz problemy ze snem, warto skonsultować się z lekarzem.

Fot. pixabay

CZYTAJ TAKŻE:

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *