Specjaliści z Oddziału Ortopedii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie dokonali osiągnięcia w polskiej ortopedii. Jako pierwsi w kraju przeprowadzili cztery operacje implantacji aloplastyk połowiczych stawu kolanowego z wykorzystaniem zaawansowanego systemu robotycznego MAKO.
To kolejny sukces wejherowskiego szpitala, który już wcześniej jako pierwszy w Polsce wprowadził robotyczne wspomaganie operacji endoprotez stawowych.
Wejherowscy ortopedzi liderami. Rekordowa liczba operacji z użyciem robota MAKO
– Możemy dzisiaj powiedzieć, że system robotyczny został w pełni dostosowany do naszych potrzeb – szczególnie w kontekście obsługi pacjenta z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi – mówi dr n.med. Daniel Jaglarz, zastępca ordynatora Oddziału Ortopedii. – Aktualnie jesteśmy jednym z niewielu ośrodków w Europie, który obsługuje sprzętowo a przede wszystkim merytorycznie wszystkie trzy aplikacje MAKO tzn. aloplastykę totalną stawu biodrowego, połowiczą i totalną stawu kolanowego.
Na czym polega nowatorska metoda?
Implantacje aloplastyk połowiczych, przeprowadzone w Wejherowie, zostały zaplanowane na podstawie szczegółowych badań tomografii komputerowej i nowej techniki implantacji metodą kinematyczną. Dzięki zastosowaniu robota MAKO, operacje są bardziej precyzyjne, a rekonwalescencja pacjentów szybsza.
ZOBACZ TEŻ:
- Szpital w Wejherowie z nowoczesnym sprzętem do diagnostyki raka prostaty
- Szpital w Wejherowie w gronie ośrodków leczących udary niedokrwienne mózgu
Źródło: Szpitale Pomorskie