Pokłony feretronów. Poznaj tradycję, która narodziła się na Kalwarii Wejherowskiej [ZDJĘCIA] - otoWejherowo.pl
02/07/2024
reklama
Aktualności

Pokłony feretronów. Poznaj tradycję, która narodziła się na Kalwarii Wejherowskiej [ZDJĘCIA]

reklama
Pokłony feretronów. Poznaj tradycję, która narodziła się na Kalwarii Wejherowskiej [ZDJĘCIA]

Od XVIII wieku Kalwaria Wejherowska, nazywana Duchową Stolicą Kaszub, stanowi centrum katolickiego życia religijnego w północnej części regionu. To malownicze miejsce słynie z widowiskowego obrzędu pokłonu feretronów, praktykowanego podczas pielgrzymek do tego świętego sanktuarium.

Pokłony feretronów nie tylko zachwycają swoim przepychem, ale przede wszystkim stanowią głębokie przeżycie religijne i kulturowe.

reklama

Kalwaria Wejherowska to bogactwo wydarzeń religijnych

W ciągu roku Kalwaria Wejherowska staje się areną licznych uroczystości religijnych. Szczytem są niewątpliwie Misterium Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu oraz odpusty Wniebowstąpienia Pańskiego i Trójcy Świętej w maju i czerwcu. Te wydarzenia od wieków przyciągają tłumy pielgrzymów z całego regionu.

Tradycja pielgrzymek sięgająca XVII wieku

Historia pielgrzymek do Kalwarii Wejherowskiej sięga aż XVII wieku. To wtedy pierwsze grupy pątników z Gdańska Oliwy i Kościerzyny wyruszyły do Wejherowa, aby oddać cześć Bogu i Matce Boskiej.

POLECAMY: Tłumy pielgrzymów na Kalwarii Wejherowskiej. Przybyli na Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego [ZDJĘCIA]

Sercem pielgrzymek są pokłony feretronów

Centralnym elementem tych pielgrzymek jest tradycja pokłonu feretronów. Te barwne chorągwie, ozdobione motywami religijnymi, symbolizują oddanie czci Bogu. Pokłony stanowią nie tylko wyraz wiary, ale również manifestują jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej.

Nie jest znany twórca tej tradycji, ale prawdopodobnie została ona zapoczątkowana przez ojców franciszkanów pilnujących Kalwarii. Tańce wyglądają w ten sposób, że cztery osoby, trzymające obraz na drewnianych uchwytach, ustawiają się naprzeciwko ołtarza, pielgrzymki, Bożej Męki i z początku trzy razy podrzucają obrazem. Potem wykonują obrazem ukłon w przód, w tył, na prawo i lewo. Jest to znak św. Krzyża lub Trójcy Świętej. Potem wykonują koło i ukłon w przód. Koło jest znakiem doskonałości jednego Boga w trzech osobach, a ukłon w przód pozdrowieniem. 

ZOBACZ TEŻ: Pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską niematerialnym dziedzictwem

Precyzyjne i symboliczne przedstawienie

Wykonywane przez grupy obraźniczek i obraźników pokłony są precyzyjnie przygotowane i wykonane z wielkim szacunkiem. Niosą ze sobą głęboką symbolikę chrześcijańską. Główne gesty to znak krzyża i pokłon, które są uniwersalne dla wszystkich grup. Jednak każda z nich wypracowała również swoje własne, charakterystyczne ruchy.

Uroczysty charakter podkreślony strojami i muzyką

Stroje obraźniczek, zdobione tradycyjnym kaszubskim haftem, oraz muzyka orkiestry potęgują uroczysty charakter tego rytuału. Różnorodność pokłonów z poszczególnych parafii dodaje barw i wzbogaca ten wyjątkowy obrzęd, jednocześnie podkreślając bogactwo tradycji kaszubskiej.

Kalwaria Wejherowska – nie tylko dla pielgrzymów

Chociaż Kalwaria Wejherowska jest szczególnie popularna wśród pielgrzymów, to jej drzwi stoją otwarte dla wszystkich. To miejsce zachwyca swoją architekturą, malowniczym położeniem i wyjątkową atmosferą. Warto tutaj przyjechać, aby poznać bogactwo kaszubskiej kultury i tradycji, a także doświadczyć głębokich przeżyć duchowych.