Tanie i ekologiczne mieszkania na miarę seniorów - otoWejherowo.pl
29/09/2024
reklama
Aktualności

Tanie i ekologiczne mieszkania na miarę seniorów

reklama
Tanie i ekologiczne mieszkania na miarę seniorów

Pierwszy w Polsce innowacyjny, modułowy i niezwykle energooszczędny budynek senioralny powstaje w Rumi. To efekt współpracy władz miasta z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które zdecydowało się zbudować tu budynek demonstracyjny prezentujący zalety nowej technologii.

Inicjatywa jest odpowiedzią na starzenie się polskiego społeczeństwa. Z danych NCBR wynika, że aż dwa miliony starszych Polaków żyje samotnie. Wiele z nich mieszka w niedostosowanych do ich potrzeb, nierzadko za dużych, a przez to niedostatecznie ogrzewanych i generujących inne koszty domach czy mieszkaniach. Na przeprowadzkę w inne miejsce, często ich nie stać, gdyż lokali, które mogłyby spełniać oczekiwania osób starszych, niejednokrotnie z niepełnosprawnościami nie ma zbyt wiele na rynku, a jeśli już się pojawiają, są zbyt drogie.

reklama

W Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych odpowiedzią na te wyzwania jest dynamicznie rozwijające się budownictwo senioralne, które polega na budowie domów czy osiedli, dopasowanych do potrzeb osób starszych i umożliwiających im utrzymywanie relacji społecznych. W Polsce obecnie jedynymi zorganizowanymi formami mieszkaniowymi dla seniorów są praktycznie tylko: domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, hospicja i placówki paliatywne. Dla wielu osób to jednak ostateczność. Tymczasem wielu seniorów gotowych jest do samodzielnego mieszkania.

Z prowadzonych analiz wynika, że w Polsce nawet pół miliona  seniorów, chętnie zmieniłoby mieszkanie na mniejsze i bardziej odpowiadające im potrzebom. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na opracowanie m.in. nowoczesnego, pasywnego domu wielorodzinnego, który spełniałby oczekiwania osób starszych. Pokazowy dom dla seniorów powstaje właśnie w Rumi. W tej samej technologii w Polsce powstają obecnie jeszcze cztery budynki we Włocławku, Mysłowicach i Żywcu, ale nie mają one charakteru senioralnego.

Całe – warte 18,7 mln zł – przedsięwzięcie finansuje NCBR dzięki funduszom unijnych. Budowa rozpoczęła się w lipcu, a zakończyć się ma listopadzie. Po stronie miasta będzie jedynie zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości.

W budynku przy ul. I Dywizji Wojska Polskiego znajdzie się 28 mieszkań jednoosobowych i dziesięć dwuosobowych. Cześć z nich dostosowana będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  W obiekcie będzie również świetlicy do wspólnego spędzania czasu przez seniorów, a także pokój pielęgniarski. Obok budynku ma znajdować się teren rekreacyjny i szklarnia do uprawy warzyw i kwiatów.

Obiekt powstaje w technologii modułowej, a więc wytworzono go w fabryce, a na miejscu jest on jedynie montowany i wykańczany. Wykorzystano w nim nowoczesne, technologie powodujące bardzo duże ograniczenie kosztów jego eksploatacji, dzięki czemu mieszkający w nim seniorzy ponosić będą jedynie symboliczne koszty. W obiekcie wykorzystane zostaną systemy fotowoltaiczne, pompa ciepła, systemy magazynowania wody i oczyszczania ścieków oraz system wentylacyjny oparty na rekuperacji.

Gdy budynek będzie gotowy, wejdzie w skład mienia komunalnego. – To wzorcowy, pilotażowy budynek dla seniorów, do którego starsze osoby będą mogły się przeprowadzić i samodzielnie w nim mieszkać – wyjaśnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Inwestycja zawiera wiele nowatorskich rozwiązań, które trzeba będzie przetestować. Budynek ma być samowystarczalny energetycznie, woda szara będzie wracała do obiegu, pojawi się też przestrzeń do integracji, sporo zieleni wokół, gabinet lekarski. To będzie należący do miasta budynek wyposażony i zaprojektowany typowo z myślą o seniorach. Powstaje on w naszym mieście, gdyż w konkursie ogłoszonym przez NCBR uzyskaliśmy pierwszą lokatę, zdobywając największą liczbę punktów w zakresie budownictwa senioralnego.

Fot: UM Rumia