Już tylko do piątku, 2 lutego, nawiedzając sanktuarium pasyjno-maryjne przy ul. Reformatów w Wejherowie lub inne kościoły obsługiwane przez franciszkanów i zatrzymując się na modlitwie przed znajdującymi się tam żłóbkami, można otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Wierni mogli skorzystać z daru odpustu zupełnego od 8 grudnia 2023 r., od uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tę możliwość dają obchody 800 lat od roku 1223 roku, w którym w miejscowości Greccio we Włoszech, św. Franciszek z Asyżu zrealizował pomysł, aby ukazać wszystkim ludziom moment narodzenia Pana Jezusa.
– Św. Franciszek, aby uczcić to wydarzenie, postanowił zbudować szopkę – mówi franciszkanin o. Robert Wołyniec. – Dzięki temu przybliżył nam tą ważną prawdę, że Pan Jezus przychodzi na świat, rodzi się i staje się człowiekiem, jednym z nas. Dzisiaj jesteśmy do tego przyzwyczajeni, że w każdej świątyni, a czasami w domach, spotykamy właśnie przedstawienie narodzenia Pana Jezusa, czyli symboliczne żłóbki. Wcześniej nie było takiej praktyki.
Odpust jest możliwy do 2 lutego, ponieważ tego dnia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego zwane także świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Przypada ono czterdziestego dnia po Narodzeniu Pańskim i kończy okres Bożego Narodzenia. W Polsce jest to ostatni dzień, gdy podczas liturgii dopuszcza się śpiewanie kolęd, a w kościołach rozbierane są dekoracje bożonarodzeniowe.
– Świętując w tym roku 800 lat od tego wydarzenia, zwłaszcza my franciszkanie – duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu, mamy taką możliwość daną nam przez Ojca Świętego Franciszka, by w naszych kościołach franciszkańskich do 2 lutego można było uzyskać odpust zupełny za pochylenie się nad tą tajemnicą wcielenia i krótką modlitwę przy symbolicznym żłóbku, w którym rodzi się Pan Jezus – tłumaczy o. Robert Wołyniec. – Dlatego serdecznie zapraszam do tego, żeby skorzystać z tej duchowej szansy.
Przypomnijmy, że odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Można go ofiarować za siebie albo za zmarłego. Warunkami uzyskania odpustu zupełnego są: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św. oraz odmówienie modlitwy „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga” w intencjach Kościoła katolickiego i Ojca Świętego.
Z daru odpustu zupełnego mogą skorzystać także ci, którzy są chorzy lub fizycznie niezdolni do przybycia, ofiarując swoje cierpienia Panu lub wypełniając pobożne praktyki.
Zdjęcie: sanktuarium.wejherowo.pl