Wejherowski dworzec kolejowy zostanie gruntownie przebudowany. Prace prowadzone będą zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu. W tym czasie dworzec zostanie zamknięty dla podróżnych. Polskie Koleje Państwowe właśnie ogłosiły przetarg na wykonawcę prac.
Przebudowa dworca ma na celu nie tylko zachowanie jego historycznej wartości, ale także dostosowanie go do nowoczesnych standardów obsługi pasażerów. Prace obejmą renowację elewacji wraz z detalami architektonicznymi, a także wprowadzenie nowej, estetycznej iluminacji nocnej. Dworzec zostanie też przystosowany do korzystania przez osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Z myślą o nich powstaną dwie dodatkowe toalety wyposażone dodatkowo w przewijak dla niemowląt.
Wnętrze budynku ulegnie kompleksowej przebudowie, aby zapewnić bardziej funkcjonalną przestrzeń dla obsługi podróżnych. W zachodniej, parterowej części budynku znajdzie się hala główna wraz z pomieszczeniami kas biletowych dla przewoźników kolejowych i autobusowych.
Najbliższe otoczenie dworca również zostanie odnowione. Przewidziano niewielki parking oraz wiatę rowerową po stronie zachodniej obiektu. Tereny zielone zostaną uporządkowane, a nawierzchnia na nowo ułożona.
Dokładna kwota, jaką PKP S.A. przeznaczy na realizację inwestycji, zostanie ujawniona po otwarciu ofert w przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych. Ostateczny termin realizacji inwestycji zależeć będzie od momentu podpisania umowy z wybranym wykonawcą. Zakłada się jednak, że jeśli prace przebiegną pomyślnie i zgodnie z harmonogramem, to przebudowa dworca w Wejherowie zostanie zakończona w pierwszej połowie 2025 roku.
Podczas trwania robót budowlanych, sam dworzec kolejowy będzie niedostępny dla pasażerów. W tym czasie obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do tymczasowego kontenerowego dworca, który zostanie zlokalizowany w zachodniej części terenu.
Miejski Dworzec w Wejherowie powstał w latach 1868-1869 i od tego czasu pełnił kluczową rolę w rozwoju lokalnego transportu kolejowego. Jego historyczna elewacja oraz charakterystyczne detale architektoniczne stanowiły znak rozpoznawczy dla tego miejsca. Z biegiem lat dworzec przechodził różne zmiany, jednak to ostatni remont w 2017 roku pozwolił zachować jego pierwotny urok.
Ostatni remont przeprowadzony w 2017 roku poprawił jego stan, jednakże w związku z dążeniem do dostosowania obiektu do współczesnych standardów oraz potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, PKP postanowiło przeprowadzić kompleksową przebudowę dworca.