Miejsca Odpoczynku Podróżnych na Trasie Kaszubskiej będą miały podwójne nazwy – w języku polskim i regionalnym – kaszubskim.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku zapowiada, że do Świąt Bożego Narodzenia planuje udostępnić do ruchu część drogi ekspresowej S6 od Strzebielinka do węzła Gdynia Wielki Kack. W efekcie do dyspozycji kierowców będzie ponad 40 km Trasy Kaszubskiej. Pisaliśmy o tym w tym artykule.
Drogowcy dodali także w swoim komunikacie, że “jak sama nazwa wskazuje, Trasa Kaszubska przebiega przez tereny Kaszub – regionu kulturowego w północnej Polsce, stanowiącego część Pomorza Gdańskiego”.
“Bierzemy pod uwagę walory językowe i regionalne. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, mającym na celu upowszechnianie kultury kaszubskiej również na drogach i przydrożnych znakach, podjęliśmy decyzję, że Miejsca Obsługi Podróżnych przy trasie S6 zostaną oznakowane również w kaszëbsczim jãzëkù (języku kaszubskim). Ma on status języka regionalnego” – podaje GDKiA w Gdańsku.
– Na spotkaniach z przedstawicielami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego rozmawialiśmy na temat obecności języka kaszubskiego na przydrożnych znakach. Zaangażowanie GDDKiA to nie tylko konstruktywny dialog, ale też racjonalne decyzje. Wspólnie ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim opracowaliśmy tablice informacyjne, które będą umieszczone na dwóch Miejscach Obsługi Podróżnych w Kamieniu. Będą one dostępne w trzech wersjach językowych – po kaszubsku, polsku i angielsku – wyjaśniają przedstawiciele dyrekcji.
Czytaj również: Chcą jeździć przez las. Umowa wygasa z końcem roku
Dotychczas przy drogach krajowych nr 6, 7 i 20 w województwie pomorskim zostały ustawione łącznie 142 tablice z nazwami dwujęzycznymi 35 miejscowości.
Fot. Redakcja