Mieszkańcy za panele słoneczne zapłacą ułamek ceny - otoWejherowo.pl
22/11/2024
reklama
Aktualności

Mieszkańcy za panele słoneczne zapłacą ułamek ceny

reklama
Mieszkańcy za panele słoneczne zapłacą ułamek ceny

14 instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej oraz 66 instalacji na budynkach prywatnych – powstanie w gminie Wejherowo w ramach projektu „Słoneczne dachy w gminie Wejherowo”. W zdecydowanej większości inwestycja finansowana jest z funduszy Unii Europejskiej.

Inwestycja, będzie kosztowała prawie 3,1 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowywane z Unii Europejskiej. Pozostałe 15 proc. za instalacje na budynkach publicznych zapłaci gmina, zaś na budynkach prywatnych – ich właściciele.

reklama

Panele zamontowane zostaną m.in.  na trzech szkołach podstawowych, dwóch w Bolszewie oraz jednej Nowym Dworze Wejherowskim, na dwóch budynkach Ochotniczej Straży Pożarnej, w Orlu i Gościcinie, na czterech stacjach uzdatniania wody oraz na budynku Biblioteki Publicznej w Bolszewie. Największe instalacje zaplanowane zostały na budynku Szkoły Podstawowej w Bolszewie, przy ul. Szkolnej 13 oraz na budynku stacji uzdatniania wody w Kąpinie. Ich moc wyniesie 49,78 kWp.

Montaż instalacji na budynkach użyteczności publicznej ma przynieść oszczędności szacowane na około 50 proc. – Analiza techniczna, którą sporządzono dla inwestycji opierała się jednak, nie na oszczędnościach w opłatach za energię elektryczną, lecz na tym, o ile mniej dwutlenku węgla będzie uwalniane do atmosfery – mówi Dariusz Ponka, inspektor ds. elektroenergetycznych. Roczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla ma wynieść 572 tony. Realne oszczędności w opłatach za energię będzie można oszacować po roku od zakończenia inwestycji.

Od 2019 r. Gmina Wejherowo użytkuje panele fotowoltaiczne na budynku Urzędu Gminy oraz na dachach dwóch szkół podstawowych, co już przynosi oszczędności w gminnym budżecie.

W projekt włączono także właścicieli 66 prywatnych domów. Największe instalacje na budynkach mieszkalnych prywatnych będą miały moc 6,48 kWp. Co ważne koszt jaki będą musieli ponieść mieszkańcy z tytułu zakupu i montażu instalacji to jedynie 7 tys. zł. 

Kryteriami doboru mocy instalacji fotowoltaiczej dla każdej lokalizacji były możliwości techniczne miejsca montażu, średnie zużycie energii elektrycznej (na podstawie ostatnich faktur za energię elektryczną) oraz moc przyłączeniowa budynku.

Fot: pixabay.com