Podróże na wspólnym bilecie, spójna sieć dróg rowerowych i pieszych czy jednolity standard przystanków – takie mają być efekty realizacji Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla obszaru metropolitarnego. Właśnie zakończyło się trzecie ostatnie spotkanie konsultacyjne w tej sprawie zorganizowane w Wejherowie.
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiejzakłada m.in. umożliwienie podróży na jednym bilecie, wygodnych przesiadek, stworzenie jednolitego standardu przystanków i informacji pasażerskiej, spójnej i bezpiecznej sieci dróg rowerowych i pieszych, a także atrakcyjnych przestrzeni publicznych i zdrowych miejsc do życia. To tylko niektóre z efektów 80 zaproponowanych działań w planie dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Plan umożliwi samorządom tworzącym metropolię ubieganie się o dofinansowanie z funduszy europejskich inwestycji związanych ze zrównoważonym transportem i mobilnością.
Ideą Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej jest także redukcja emisji zanieczyszczeń związanych z transportem w perspektywie do 2040 roku. Plan jest przedsięwzięciem realizowanym przez 51 gmin i miast oraz osiem powiatów. Wszystkie samorządy zadeklarowały jego przyjęcie.
O planowanych rozwiązaniach i ich spodziewanych efektach można było dowiedzieć się podczas trzeciego i ostatniego etapu konsultacji społecznych planu. Są one prowadzone w ramach Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko. Uwagi można było złożyć mailowo, pocztą tradycyjną lub podczas otwartego spotkania online.
Prace nad dokumentem trwają od sierpnia 2022 r., a ich zakończenie planowane jest na październik br.
Zdjęcie: Urząd Miejski w Wejherowie