Oszustka wyłudziła 83 tysiące złotych metodą “na policjanta” od seniorów w Rumi i Wejherowie. Grozi jej do ośmiu lat więzienia
Do pierwszego oszustwa doszło w czwartek, 12 października, w Rumi. Seniorka odebrała telefon od kobiety podającej się za policjantkę informującą, że jej wnuczka spowodowała wypadek drogowy, w którym ranna została kobieta w ciąży i że potrzebne są pieniądze. Kolejne oszustwo miało miejsce tego samego dnia w Wejherowie. Kobieta przekonywała seniora, że jest jego córką oraz że spowodowała wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy.
W obu przypadkach seniorzy uwierzyli oszustce, zebrali swoje oszczędności i włożyli do kopert. Oszustka podając się za adwokata ich bliskich odebrała od nich koperty z pieniędzmi. Po krótkim czasie seniorzy zorientowali się, że zostali oszukani i natychmiast powiadomili policjantów. Sprawą zajęli się kryminalni z Rumi, którzy następnego dnia na terenie Szczecina zatrzymali 27-letnią kobietę oraz odzyskali około 11 tys. zł. Kobieta została doprowadzona do policyjnego aresztu w Wejherowie. Śledczy ją przesłuchali i przedstawili jej zarzuty. W sobotę sąd tymczasowo aresztował ją na okres trzech miesięcy. Za przestępstwo oszustwa grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Oszustwo metodą “na policjanta” to jedna z najczęściej stosowanych przez przestępców metod wyłudzania pieniędzy od starszych osób. Polega ona na dzwonieniu do ofiar i podawaniu się za policjanta lub prokuratora, informując o wypadku drogowym, zatrzymaniu przestępcy lub innej pilnej sytuacji, w której potrzebne są pieniądze. Przestępcy wykorzystują strach i nieświadomość swoich ofiar oraz podają prawdziwe dane osobowe, co wprowadza w błąd i sprawia, że osoby starsze ulegają oszustom. W takiej sytuacji ważne jest, aby osoby starsze były ostrożne i nie ufały osobom, które dzwonią do nich i proszą o przekazanie pieniędzy. W przypadku podejrzenia oszustwa należy skontaktować się z rzeczywistymi funkcjonariuszami policji lub prokuratury, którzy weryfikują informacje i podejmują odpowiednie działania.
Funkcjonariusze apelują o ostrożność i przypominają że policjanci oraz pracownicy prokuratury nigdy nie dzwonią do ludzi i nie proszą o przekazanie pieniędzy. Nie żądają też przekazywania pieniędzy na konta bankowe lub do kopert.
Zdjęcia : KPP w Wejherowie