Kalwaria Wejherowska na przestrzeni lat. Poznaj historię miejsca i zobacz archiwalne zdjęcia! - otoWejherowo.pl
22/11/2024
reklama
Aktualności

Kalwaria Wejherowska na przestrzeni lat. Poznaj historię miejsca i zobacz archiwalne zdjęcia!

reklama
Kalwaria Wejherowska na przestrzeni lat. Poznaj historię miejsca i zobacz archiwalne zdjęcia!

Kalwaria Wejherowska to nie tylko zabytek, ale przede wszystkim żywe miejsce wiary i modlitwy. Zapraszamy do lektury krótkiej historii Kalwarii Wejherowskiej dla ciekawskich i obejrzenia archiwalnych zdjęć.

Kalwaria Wejherowska to wyjątkowe miejsce na mapie Polski – czwarta z kolei kalwaria wybudowana w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Jej inicjatorem i głównym fundatorem był sam wojewoda malborski Jakub Wejher, znany filantrop i wizjoner.

reklama

Kalwaria Wejherowska. Historia

Pomysł na kalwarię zrodził się prawdopodobnie już w momencie zakładania Wejherowskiej Woli, późniejszego Wejherowa. Jakub Wejher wzorował się na Jerozolimie, a do wyznaczenia miejsc przyszłych kaplic wykorzystał dokładne pomiary Drogi Krzyżowej.

Budowa ruszyła w 1649 roku, po uzyskaniu zgody biskupa Mikołaja Alberta Gniewosza. Fundatorami kaplic byli nie tylko Wejher i jego rodzina, ale też jego współpracownicy i przyjaciele. Kalwaria szybko stała się ważnym ośrodkiem religijnym, szczególnie na terenach silnie zdominowanych przez protestantyzm.

Już w 1661 roku papież Aleksander VII docenił znaczenie Kalwarii Wejherowskiej i przyznał jej odpust zupełny na 10 lat. Liczba pielgrzymów stale rosła, dlatego przywilej ten był kilkakrotnie odnawiany, a w 1717 roku stał się wieczny.

Do dziś Kalwaria Wejherowska zachwyca pięknem architektury i specyficzną atmosferą skupienia i modlitwy. To miejsce idealne na zadumę nad życiem Jezusa i pogłębienie wiary.

Kalwaria Wejherowska i słynne pokłony feretronów

CZYTAJ TEŻ: Pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską niematerialnym dziedzictwem

Wzgórza Kalwarii Wejherowskiej są miejscem odpustów, nabożeństw Drogi Krzyżowej i inscenizacji Męki Pańskiej.

Pielgrzymi przybywający na odpust do Wejherowo przynoszę ze sobą oprócz chorągwi i sztandarów feretrony (feretron, to przenośny, obustronny obraz w ozdobnych ramach, służący w kościele katolickim do obnoszenia podczas procesji). Feretrony podczas powitań i pożegnań kłaniają się, wykonując osobliwy salut obrazami. Jest to zwyczaj unikalny w Polsce i został niedawno wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Kalwaria Wejherowska – zobacz archiwalne zdjęcia

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tłumy na Drodze Krzyżowej na wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej [ZDJĘCIA]