W Wejherowie i Rumi zawyją dziś syreny w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego - otoWejherowo.pl
22/11/2024
reklama
Aktualności

W Wejherowie i Rumi zawyją dziś syreny w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

reklama
W Wejherowie i Rumi zawyją dziś syreny w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Dziś o godzinie 17:00 w całym kraju, także w Wejherowie oraz Rumi, zawyją syreny alarmowe – mija 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego jest świętem państwowym obchodzonym corocznie od 1 sierpnia 2010 r. Święto zostało ustanowione ustawą Sejmu RP z dnia 9 października 2009 r.

reklama

O wolną ojczyznę sierpniowego popołudnia 1944 roku, wśród dziesiątek tysięcy Polaków, walczyli też późniejsi mieszkańcy Rumi.

W maju tego roku, w wieku 102 lat, pożegnaliśmy Aleksandrę „Oleńkę” Sychowską – łączniczkę z warszawskiego Śródmieścia. Miejska delegacja odwiedzi jej grób i złoży kwiaty. Dziś natomiast odwiedzamy 93-letniego Bogumiła „Musia” Sabiłłę – nastoletniego łącznika komendanta okręgu Powstańczego Oddziału Specjalnego „Jerzyki”, który po wojnie wrócił do Polski i osiadł w Rumi, gdzie mieszka do dziś.

O godzinie 17:00 symboliczne uroczystości odbędą się pod pomnikiem Armii Krajowej (ul. Żwirki i Wigury). Natomiast o godzinie 19:00 ci, którzy wcześniej pobrali bezpłatne wejściówki, będą mogli wysłuchać patriotycznego koncertu w hali MOSiR-u.

Przypomnijmy, że 80 lat temu wybiła godzina „W”, a warszawiacy chwycili za broń, by wyzwolić swoje miasto i stolicę całej Polski spod panowania nazistowskich Niemiec. Była to największa akcja podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Niepodległościowy zryw Polskiego Państwa Podziemnego był częścią akcji „Burza” i rozpoczął się 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00 (godzina „W”). W obliczu natarcia Armii Czerwonej, odbijającej z rąk niemieckich kolejne tereny, kierownictwo podziemia zdecydowało się stanąć do walki. Zbliżający się Sowieci mieli lada dzień wkroczyć do wolnej Warszawy, wyzwolonej powstańczymi siłami.

Powstanie, początkowo planowane na kilka dni, trwało 63 dni. W trakcie ponad dwóch miesięcy walk Niemcy dokonali systematycznej eksterminacji mieszkańców miasta, mordując ok. 200 tys. ludności Warszawy (prawie 18 tys. żołnierzy AK oraz ponad 150 tys. ludności cywilnej). Pozostałych przy życiu wypędzono z miasta, umieszczono w obozach koncentracyjnych, a stolicę Polski zrównano z ziemią.

Powstanie Warszawskie, pomimo tragicznego bilansu, stało się jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej historii. Należy pamiętać, że decyzja o jego rozpoczęciu zapadła w lipcu 1944 r. – szereg okoliczności, o których wiemy dzisiaj, nie mogło być znanych ówczesnym przywódcom AK i polskiego rządu na uchodźstwie.