Ile czasu spędziliśmy na zwolnieniach lekarskich w 2023? Zaskakujące wyniki na Pomorzu - otoWejherowo.pl
24/11/2024
reklama
Aktualności

Ile czasu spędziliśmy na zwolnieniach lekarskich w 2023? Zaskakujące wyniki na Pomorzu

reklama
Ile czasu spędziliśmy na zwolnieniach lekarskich w 2023? Zaskakujące wyniki na Pomorzu

Jak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2023 roku pomorskie znalazło się w niechlubnej czołówce województw pod względem liczby dni spędzonych na zwolnieniach lekarskich.

W ubiegłym roku mieszkańcy naszego województwa przebywali na zwolnieniach lekarskich łącznie ponad 14,4 miliona dni. To oznacza, że każdego dnia tysiące pomorskich pracowników nie mogło stawić się w pracy z powodu choroby własnej lub konieczności opieki nad chorym członkiem rodziny.

reklama

Więcej dni na zwolnieniach spędziły kobiety, bo prawie 8,4 mln. Również kobiety otrzymały więcej eZLA – blisko 763 tys. Przeciętna długość zwolnienia wyniosła 10,84 dnia, co daje woj. pomorskiemu dziewiąte miejsce w kraju, gdzie średnia wyniosła 10,83 dnia. 

Powyżej 14 milionów dni na L4 na Pomorzu

Ze zwolnień lekarskich skorzystało w minionym roku 318 tys. pracowników pomorskich firm i instytucji. Liczba dni ich nieobecności w pracy przekroczyła 9,7 mln. Przeciętna długość absencji chorobowej w ubiegłym roku to 30,65 dnia. Nieobecność chorobowa wszystkich ubezpieczonych w ZUS na Pomorzu dotyczyła 439 tys. osób i wyniosła ponad 14,4 mln dni. Przeciętna długość absencji chorobowej w 2023 r. w tym przypadku to 32,87 dnia.

Nieobecności związane z pobytem ubezpieczonych w szpitalu wyniosły blisko 338 tys. dni. Lekarze na tę okoliczność wystawili ponad 79 tys. zwolnień. Przeciętna długość hospitalizacji to 4,27 dnia. 

Na co najczęściej chorują pracownicy

Najwięcej zwolnień, bo ponad 414 tys., lekarze wystawili z powodu chorób układu oddechowego. Kolejne są schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej (prawie 168 tys. zwolnień), urazy i zatrucia (ponad 114 tys. zwolnień) oraz zwolnienia wystawione z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania (blisko 98 tys. zwolnień). Pierwszą piątkę zamyka prawie 89 tys. zwolnień wystawionych z powodu ciąży, porodu i połogu.

Polecamy: ZUS przyjmuje wnioski o nowe świadczenie „Aktywny rodzic”

Gdy chodzi o liczbę dni spędzonych na zwolnieniu lekarskim to na pierwszym miejscu są choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej z ponad 2,3 mln dni. Kolejne miejsca zajmują ciąża, poród i połóg (nieznacznie ponad 2,2 mln dni), choroby układu oddechowego (ponad 2 mln dni), zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (ponad 1,84 mln dni) oraz urazy i zatrucia (blisko 1,8 mln dni).

Zapewnienie odpowiedniej opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny jest niezwykle istotne. Z tytułu opieki nad dzieckiem liczba dni absencji na Pomorzu wyniosła prawie 701 tys., a liczba zaświadczeń lekarskich zbliżyła się do 186 tys. Przeciętna długość takiego zwolnienia wyniosła 3,78 dnia. W tym samym czasie nieobecność chorobowa z tytułu opieki nad innym członkiem rodziny wyniosła prawie 126 tys. dni, a liczba zaświadczeń lekarskich z tego powodu to niemal 26 tys. W tym przypadku, przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego to 4,91 dnia.

Warto znać swoje prawa i obowiązki w przypadku choroby. Pomoc można uzyskać podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Kontaktu Klienta (CKK) pod numerem tel. 22 560-16-00, a także w dowolnej placówce ZUS.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / Oddział w Gdańsku / Zdjęcie: pixabay.pl