ZUS istnieje już 90 lat. Poznaj historię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - otoWejherowo.pl
21/11/2024
reklama
Aktualności

ZUS istnieje już 90 lat. Poznaj historię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

reklama
ZUS istnieje już 90 lat. Poznaj historię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2024 r. obchodzi dziś swoje 90-lecie. Został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 roku.

Początki ubezpieczeń społecznych w Europie sięgają lat osiemdziesiątych XIX w., gdy Polska była pod zaborami i na jej ziemiach obowiązywało prawodawstwo trzech różnych państw. W 1920 r. Sejm uchwalił ustawę o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby, którą przygotowało Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej. Ustawa wprowadzała powszechność ubezpieczenia zdrowotnego. Na mocy tej ustawy powstały Kasy Chorych – po jednej w każdym powiecie, w sumie niemal 300. Miały one osobowość prawną. Kasy miały obowiązek udzielania swoim członkom pomocy lekarskiej, wypłaty zasiłków w razie choroby lub połogu oraz zasiłków pogrzebowych. 

reklama

Po odzyskaniu niepodległości ujednolicono przepisy i dostosowano do potrzeb młodego, nowoczesnego państwa. Jako pierwsi w niepodległej Polsce ubezpieczeniami emerytalnymi zostali objęci pracownicy służby państwowej. Pozostali pracownicy umysłowi otrzymali taką możliwość w 1927 r., a robotnicy dopiero na mocy ustawy scaleniowej. 

Ile czasu spędziliśmy na zwolnieniach lekarskich w 2023? Zaskakujące wyniki na Pomorzu

Jak powstał ZUS?

Pracę nad polskim systemem ubezpieczeń społecznych trwały ponad 15 lat i zakończyły się 28 marca 1933 r. uchwaleniem ustawy scaleniowej. 24 października 1934 r. prezydent Ignacy Mościcki rozporządzaniem powołał do życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nasz system ubezpieczeniowy był wówczas jednym z najnowocześniejszych na świecie. Oprócz poboru składek i wypłaty świadczeń ZUS prowadził akcje propagujące BHP, higieniczny tryb życia, szczepienia ochronne i wczasy pracownicze. W latach trzydziestych XX w. najważniejszą częścią ubezpieczenia chorobowego było  lecznictwo. Środki z nadwyżek finansowych, które powstały dzięki reinwestycji składek ubezpieczeniowych, ZUS przeznaczał na projekty budowlane (szpitale, sanatoria, budynki mieszkalne) oraz prozdrowotne, np. kolonie letnie dla dzieci robotników. Podczas takich wczasów ubezpieczyciel nie tylko finansował dojazd, nocleg i wyżywienie, ale także niezbędny ekwipunek, np. bieliznę, buty, skarpetki, czapki oraz sprzęt sportowy. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się, organizowane od 1937 r. objazdowe wystawy higieniczne. Ich tematyka była szeroka – od walki z alkoholizmem, przez zwalczanie chorób zakaźnych  i wenerycznych po popularyzację sportu, dbanie o  higienę osobistą i prawidłowy wypoczynek. W miejscowościach takich jak Tczew, Kutno, Gniezno czy Inowrocław liczba zwiedzających była niemal równa liczbie mieszkańców tych miast.

W czasie wojny przepadły znaczne zasoby funduszy ubezpieczeniowych. ZUS mimo bardzo trudnych warunków pomagał rodakom, wypłacając ograniczane przez okupanta świadczenia i dając zatrudnienie. Pracownicy instytucji ubezpieczeniowych brali czynny udział w konspiracji i walczyli z bronią w ręku przeciwko okupantom.

Polecamy: ZUS przyjmuje wnioski o nowe świadczenie „Aktywny rodzic”

ZUS w czasach PRL

W latach 50-tych władze PRL ograniczyły autonomię i samodzielność ZUS, zlikwidowały fundusze ubezpieczeniowe, a ich dochody i wydatki włączyły do budżetu państwa. ZUS został przekształcony w zakład państwowy i nadano mu osobowość prawną. Współpraca z uczelniami i instytucjami naukowymi została zawieszona, a lecznictwo zostało wyłączone z systemu ubezpieczeń społecznych. W 1955 r. zlikwidowano ZUS, a jego zadania przekazano związkom zawodowym (w zakresie świadczeń krótkoterminowych) oraz Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej (w zakresie świadczeń długoterminowych). Jednak w 1960 r. ZUS okazał się niezbędny dla wydolności systemu ubezpieczeń społecznych, dlatego został reaktywowany. Ubezpieczeniami objęto różne grupy społeczne i rozszerzono zakres przyznawanych świadczeń. 

W 1998 r. uchwalona została reforma systemu ubezpieczeń społecznych. Nowy system oparto na trzech uzupełniających się sposobach oszczędzania na emeryturę, zwanych trzema filarami. ZUS otrzymał między innymi zadanie prowadzenia indywidualnych kont dla osób ubezpieczonych.

ZUS obecnie

Obecnie ZUS pełni praktycznie funkcje zakładu usług społecznych. Jest odpowiedzialny nie tylko za ubezpieczenia społeczne, ale także za wypłatę świadczeń dla rodzin jak „Aktywny Rodzic”, osób z niepełnosprawnościami, propaguje i wspiera BHP oraz edukację w zakresie ubezpieczeń społecznych. ZUS wypłacał świadczenia rodzinne już latach czterdziestych XX wieku.  Uczestniczył wówczas w akcji wydawania wyprawek dla nowo narodzonych dzieci.

Obecnie coraz więcej spraw w ZUS można załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu. W 2012 r. uruchomiliśmy PUE ZUS, czyli wówczas najnowocześniejszy polski e-urząd. Teraz zamiast osobistej wizyty w urzędzie można skorzystać z e-wizyty, a wnioski o świadczenia rodzinne złożyć w kilka minut przez aplikację mobilną mZUS.

Emeryci i renciści! Sprawdź, ile możesz dorobić bez utraty świadczeń


Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / Oddział w Gdańsku / Zdjęcie: gov.pl

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *