Mieszkańcy Wejherowa i okolic, uwielbiają spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. W mieście istnieją jednak odgórne regulacje dotyczące tego, gdzie można, a gdzie nie można rozpalać grilla czy ogniska. Ich znajomość pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności w postaci mandatu. W związku ze sprzyjającą w ostatnim czasie pogodą, przedstawiamy Wam te najważniejsze.
Osiedla i wspólnoty mieszkaniowe czy grillowanie jest tam możliwe?
W wyżej wymienionym przykładzie regulamin ustalany jest przez osoby zarządzające. Mogą one wprowadzić zakazy dotyczące zachowań uciążliwych dla innych mieszkańców. Ma to miejsce również w przypadku grillowania. Zanim więc zdecydujemy się rozpalić grilla na naszym osiedlu, zapytajmy jego administrację o zgodę.
W świetle obowiązującego prawa, w przypadku grillowania na balkonie, tarasie lub ogródku dozwolone jest użytkowanie grilli elektrycznych. Należy jednak ściśle przestrzegać bezpieczeństwa pożarowego i zadbać o odstęp między grillem a materiałami łatwopalnymi.
Co w przypadku gdy mieszkam w domu?
Inaczej sytuacja wygląda, gdy posiadamy własną posesję. Możemy na niej grillować bez przeszkód, o ile nie będziemy zakłócać spokoju sąsiadów. W większości użytkownicy grilla rozpalają go w takim miejscu, że ani dym, ani zapachy nie przeszkadzają innym mieszkańcom.
A co z działkowcami, czy w ich przypadku grillowanie jest legalne?
Każdy ROD posiada ściśle określone zasady i to one określają czy możemy przyrządzić sobie kiełbaski na grillu. Jedną z nich jest współżycie społeczne , a więc jeśli dopuszcza się rozpalenie grilla nie może ono wpływać na wypoczynek innych działkowców. Pragniemy również przypomnieć, iż palenie wszelkich odpadów i resztek roślin jest zakazane, a do rozpalenia grilla należy używać specjalnie przeznaczonych do tego rozpałek.
Czy grill w parku jest dozwolony?
Każdy z okolicznych parków ma swój odrębny regulamin. Warto więc zaznajomić się z obowiązującymi w nich przepisami gdyż wybór miejsca niedozwolonego może zakończyć się mandatem. Za palenie ogniska lub używanie ognia otwartego w miejscu do tego nieprzeznaczonym można zapłacić grzywnę w wysokości od 20 do 5000 złotych.
A może lasy to idealne miejsce na grilla czy ognisko ?
Tu należy zaczerpnąć wiedzy z ustawy o lasach i terenach śródleśnych, gdzie w art.30 przeczytamy, że w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu bądź nadleśniczego. Ognisko powinno też być odpowiednio zabezpieczone. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. W naszej okolicy zostało wyznaczonych aż 7 miejsc, w których wolno palić ogień. Na liście znajdują się Sławotówko, Starzyno, Sobieńczyce, a także Leśnictwa Piaśnica, Kąpino, Darżlubie oraz Orle.
Załączamy link do oficjalnej strony Wejherowskiego nadleśnictwa, gdzie znajdą państwo szczegółowe mapy wyżej wymienionych miejsc: https://wejherowo.gdansk.lasy.gov.pl/miejsca-na-ogniska
PRZYPOMINAMY RÓWNIEŻ, ŻE W PRZYPADKU ZAUWAŻENIA POŻARU W LESIE NALEŻY POWIADOMIĆ STRAŻ POŻARNĄ POPRZEZ NUMER ALARMOWY 998 LUB 112.
Numer alarmowy nadleśnictwa to 58-672-98-26, gdzie dyspozytor podejmuje zgłoszenia codziennie do godziny 19.